latin amerikan haber yorum

Bolivya’da Okuma-Yazma Kampanyası Küba’nın Yardımıyla İlerliyor

Posted by lahy 11/08/2006

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Küba yöntemi olan ‘Evet Ben de Yapabilirim’ ile okuma-yazma öğrenen 670 kişiye sertifikalarını dağıttı.

Bolivya’nın tarihsel başkent şehri Sucre’de toplanan bir törende konuşan Devlet Başkanı Morales, hükümeti tarafından başlatılan, demokrasi ve kültürel devrimin amaçlarından bir tanesinin 1.2 milyon kişiye 30 ay içerisinde okuma-yazma öğretmek olduğunu söyledi.

Bolivya Başkanı, şu anda 170 bin kişinin okuma yazma öğrenme programında olduğunu bu 170 bin kişinin içinde bir çok genç askerinde bulunduğunu ve bununda askerle sivil halk arasındaki birlikteliği güçlendirdiğini belirti.

Morales, partisi MAS’ın seçim vaadlerinden olan okuma-yazma oranını 2008’de %100’e çıkarma planının Venezüela ve Küba’nın yardımıyla artık bir gerçeklik olduğunu vurguladı.

Törene Venezüela ve Küba’lı elçilerde katıldı. Morales, şu ana kadar bu yönetim ile 6000 Bolivya’lının okuma yazma öğrendiğini ve benzer törenlerin diğer 60 yerde tekrarlanacağını ve bu kampanyayı ülkenin en çok izole edilmiş kesimlerine götürülmesinin gerekliliğini vurguladı.

Devlet Başkanı Morales,dokuzuncu Uluslararasi Kitap Fuarının açılışına yönelik yaptığı konuşmada ise kitapların insanların özgürlüğü üzerindeki güçlü etkiyi dile getirdi. Morales, fuarın sadece okuma alışkanlığını pekiştirmesinde bir araç olarak görülmemesi, ayni zamanda, insanların politik ve ideolojik özgürlüklerin, adalet ve eşitlik mücadelerinin güçlendirilmesinde bir araç olarak kullanılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: http://www.ahora.cu ve http://www.plenglish.com

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: