latin amerikan haber yorum

Bolivyalı Madenciler Hükümet ile Görüşmelere Son Verdi

Posted by lahy 11/08/2006

• Alfredo Aguilar; Maden Bakanı “jucu” (madenleri soyan kişi), sistematik, planlı işletmeçilikten hiç bir zaman haberi olmadı,dedi. 

Sendikalı Maden İşçileri Hükümet ve Bolivya Maden İşletmeleri Korporasyonu (Comibol) ile görüşmelere Bakanlığın kooperatistalara(kendi adlarına çalışan küçük işletmecilere verilen ad) Huanuni madenlerinde 200 metre derinliğe kadar madenlerde çalışma izni vermesi üzerine son verdi. Madenciler Bakanlığın kararının, hem devletin hem de işçilerin çıkarlarına aykırı olduğunu söyledi.

Bolivya Maden İşçileri Federasyonu (Fstmb), Maden Bakanlığı başkan Yardımcısı Guillermo Cortes ve Comibol başkanı Antonio Revollo Velasco ile bütün görüşmeleri dondurdu. FSTMB genel sekreteri Alfredo Aguilar, bakanlığın aldığı kararın yeni sorunlara ve gerginliklere yol açacağını söyledi.

Madenler Bakanı Walter Villarroel,Salı günü bir açıklama yaparak Huanuni madenlerinde 0- 200mt. arası kooperativistaların çalışacağını, 200-500 mt arası derinlikte ise maden işçilerinin çalışacağını açıklamıştı.

Aguilar ” bakanın kararaını hiç bir zaman tanımayacaklarını çünkü Bakanın ülkedeki madencilik hakkında bir bilgisi olmadığını, çeitşli kereler kendisne sorulan sorulara cevap bile veremediğini” söyledi.

FSMTB genel sekreteri Huanuni maden işçilerinin kendi iş kaynaklarını savunacaklarını bildirerek, bir hükümet yetkilisnin Bolivya devletinin çıkarlarına karşı hareket ederek yasaları ihlal etmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, “ Bu andan itbaren hükümete artık Bolivya Maden Korporasyonunu yeniden yaratmak istemeyen Bakan yardımcıları ve diğer görevililerin yalanlarından, kafa karışıklıklarından bıktığımızı ilan ediyoruz.” dedi. Alguilar, ayrıca Madencilik Bakan’ının değiştirlmesini talep etti.
FSMTB bir dizi toplantılar yaparak izleyecekleri eylem biçimlerine karar verecek.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: