latin amerikan haber yorum

Obrador: Demokrasiyi Eylem İle Koruyacağız (1)

Posted by lahy 12/08/2006

obradormeeting1.jpg

Andres Manuel Lopez Obrador’un 30 Temmuz’da Meksika City’de yaptığı konuşmanın ilk bölümü:

Arkadaşlar, hepinize bütün kalbimle teşekkür etmek istiyorum. Meksika’nın bütün bölgelerinden bu üçüncü toplantımıza yine geldiniz. Siz iyi insanlar; kadınlar, erkekler en içten dileklerimle hepinize çok teşekkür ederim.

Hepinize çok teşekkür ederim çünkü amacımıza ve hedefimize ulaştık. Daha önceki toplantılarımızdaki sayının iki katı insan toplayacağımıza söz vermiştik ve bunu başardık. Farklı sınıflardan gelen insanlar, ayrı dil, ırk, renk ve yaşta gelen özgür insanlar yine bir kez daha burada toplandık. Yerli insanlar, sanayi işçileri, tarımda çalışan işçiler, iş sahipleri, orta sınıftan gelen insanlar, işverenler, profesyonel meslek sahibi insanlar, sanatçılar, düşünürler, ticaret ile ilgilenen insanlar, öğrenciler, öğretmenler, doktorlar, hemşireler, öğretim görevlileri, hepimiz bugün burada toplandık. Özellikle burada olan dar gelirli insanlar ki, onlar ülkemizin en önemli parçasını oluşturuyorlar, onlar ayrıca bizim hareketimizin en önemli parçasını da oluşturuyorlar ve onlar bir lider olarak benim en büyük gururumdurlar.

Burada aileler, gençler, yaşlılar ve çocuklar var. Demokrasiyi korumak için tek bir irade olarak toplanmışlar. Hepimiz birlikte hareket ediyoruz ve eylemliklerimizle de özgür, adaletli, demokratik, farklı ve çoğulcu bir ülke istiyoruz. Buradayız çünkü yeni bir ekonomi istiyoruz, yeni bir şekilde politika yapmak istiyoruz, daha insani ve eşit olan bir sosyal sistem istiyoruz.

Buradayız çünkü farklı ve yeni bir vatan istiyoruz.

Buradayız çünkü tarihe olan borcumuzu yerine getiriyoruz. Meksika’nın gelecek anlarını yaşıyoruz burada. İnsanlarımızın geleceği söz konusu. Bu sadece kimin Başkan olacağı sorunu değil, insanların özgürce seçme ve yönetilme hakkı sorunu. Şu anda Meksika’da gerçek demokrasiyi yerleştirmek ve gelecek için onu korumakla yükümlüyüz. Bazı insanlar her zaman olduğu gibi demokratik görünüp ama kendi sınıf ve zümrelerin çıkarlarını ulusun çıkarları yerine koyuyorlar ve biz bunlara karşı mücadele içerisindeyiz.

2000 yılındaki seçimlerde daha güçlü ve sağlam bir demokrasi yaratıyoruz diye ümit ettik ancak başarısızlık söz konusu oldu, çünkü zamanın Başkanı Fox değişime açık değildi.

Demokrasiye geçişin Meksika için tarihsel dönemeci olan 1910 seçimlerin asıl kazananı olan ama seçim sonuçları hile ile kendisinden çalınan Farncisco Madero’nın 1911’de bir Amerikalı gazeteciye şunları dedi: “Seçim sonuçlarını kabul etmek için iki şart var. Birincisi bana bağlı: seçime yeniden katılmamak (ki bu o zamanlar Meksika anayasasında bır kuraldı. Seçimi kaybeden bir daha seçime katılamazdı). İkinci şart ise; herkesin oy kullanabilmesi. Bunu başarabimek icinde seçim yasalarının değiştirilmesi gerekir. Ben kendime bu misyonu koyacağım ve bu misyon gerçekleşene kadarda bu hedefimden ayrılmayacağım. Diğer söylemle ben insanların özgürlüklerinin savunucusu olacağım. Meksika’nın gitiği koşulları göz önünde tutarsak sanırım diğer herşey ikincil planda olmalı.”

Demokrasinin takipçisi bunları söyledi. Bu tarihsel denklemi eski Başkan Vicente Fox asla anlayamadı. Demokrasi ve oy kullanma hakkının savunucu olması gerekirken onların düşmanı oldu.

Bu nedenle demokrasi konusu ülkemizin şu anda bir numaralı sorunu oldu ve insanlarımızın gündemine girdi.

Unutmayalım ki demokrasi sadece insan oğlunun bulduğu en iyi yönetilme biçimi değil aynı zamanda insanların farklılıkları ile ortak yaşayabilmelerini sağlayan en etkili yöntemlerden bir tanesi. Demokrasi farklılıkları ve değişiklikleri üretir, insan oğlunun hür ve onurluca yaşamasına öncülük eder. Bir veya bir kaç kişinin siyasi gücün tamamına sahip olmasını engeller.

(İkinci bölüm yarın yayınlanacak. LAHY)

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: