latin amerikan haber yorum

Venezüella’da Muhalefet Birleşiyor

Posted by lahy 12/08/2006

rosales1_ap.jpg

Geçtiğimiz Çarşamba günü Aralık ayında yapılacak seçimler öncesi, 11 muhalefet adayından dokuzu seçimlerden çekildiklerini ve Hugo Chavez’e karşı Zulia eyaleti valisi Manuel Rosales’i destekleme kararı aldıklarını açıkladı.

Muhalefetin iki diğer adayı komedyen Benjamin Rausseo ve Roberto Smith seçim kampanyalarına devam ediyor. Rosario, her iki adayın kendisini desteklemesi için görüşmelere başlayacaklarını söyledi.

Rosales, Caracas’da yaptığı ilk konuşmasında, Chavez’in geçenlerde Rusya ile yaptığı uçak alım anlaşmasına değinerek, ” uçakları hastahanelerle, tankları da okullarla değiştireceğini” söyledi ve ” zengin bir hükümetimiz ve fakir bir halkımız var” dedi.

Rosales, konuşmasında seçimleri boykot kararı alan muhalefet partisi Demokratik Eylem’i hedef alarak, korkmanın değil mücadele etmenin zamanıdır dedi.

Rosales, siyasi programlarının temelinde yoksullara ve yoksullaşmış orta sınıflara yönelik bir sosyal yardım anlayışının olduğunu ifade ederek, “Chavez’e karşı işimizin zor, zamanımızın az olduğunu kabul ediyorum” şeklinde konuştu.

Rosales’in petrol gelirlerini kullanarak bir işssizlik fonu yaratacağı ve işsizlere iş bulana kadar asgari ücret ödeneceğini açıklaması ise muhalefet içinde şaşkınlığa yol açtı. Rosales popülizm ile suçlandı ve Chavez gibi görünmeye çalıştığı iddia edildi.

Son yapılan anketlerde muhalefet partilerine verilen desteğin yüzde 20 civarında olduğu, Chavez’in ise yüzde 55- 60 arasında bir desteğe sahip olduğu bildiriliyor.

Chavez seçim kampanyasına bu hafta gerçekleştireceği kitlesel bir mitingle başlayacak.

Chavez Muhaliflerine ABD Desteği

Venezuela’da Muhalefet Adayları Birer Birer Çekiliyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: