latin amerikan haber yorum

Bolivya Petrol Kaynaklarının Ulusallaştırılmasına Ara Verdi

Posted by lahy 14/08/2006

Bolivya yabancı tekeller tarafından kontrol edilen petrol ve gaz kaynaklarının ulusallaştırılmasına devlet petrol şirketi (YPFB) yeterli kapasite ve kaynaklara sahip olmadığı gerekçesi ile ara verdi. Bir basın bildirisi yayınlayan Hidrokarbon kaynaklar bakanlığı YPFB’nin kaynakları olmadığını ve bu yüzden $180 milyon dolar para transfer edilmesini istediklerini bildirdi.

Hidrokarbon Bakanı Víctor Hugo Sainz Norveç hükümeti ile bir anlaşma imzaladıklarını, bu anlaşma ile YPFB’nin petrol anlaşmalarının yapılması ve kaynakların yönetilmesi gibi konularda Norveç’den danışmanlık hizmetleri alacağı bildirildi.

Avrupa’nın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Norveç petrol kaynakları ve ticareti alanlarında geniş bir tecrübeye sahip.

Mayıs ayında alınan ulusallaştırma kararı sonrasında YPFB’nin ülkenin gaz ve petrol kaynaklarını yönetecek kaynaklara sahip olmadığı ortaya çıktı. YPFB geçmişte pasif bir konumda tutulduğu için yebiden yapılandırılması gerekiyor. Nitekim, Bolivya hükümet yetkilileri La Razon gazetesine YPFB’nin yeniden yapılandırılması için üç modeli gözden geçirdiklerini açıkladı.

Öte yandan Evo Morales, yetkisini aşarak yabancı bir firmayla 180 milyon dolarlık bir gaz ihraç sözleşmesi imzalamakla suçlanan YPFB Başkanı Jorge Alvarado’yu ”basit suçlamalar yüzünden görevden almayacağını, suçlamaların belgelerle kanıtlanması gerektiğini” söyledi.

Açıklanan rakamlara göre, 2000 yılında 600 milyon dolar olan yabancı sirketlerin petrol yatırmları bu yıl 100 milyon dolara düştü ve bazı küçük firmalar operasyonlarını Bolivya’ya komşu ülkelere kaydırmaya başladı.

Petrobras ile gaz fiyatı konusunda halen bir anlaşmaya varamayan Bolivya görüşme süresini 60 gün uzattı.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: