latin amerikan haber yorum

Lopez Obrador’dan Sivil Otoriteye Uymama Çağrısı

Posted by lahy 14/08/2006

Neville Spencer

Sol eğilimli başkan adayı Andres Manuel Lopez Obrador, Seçim Enstitüsü’nün Meksika’nın ‘ Temmuz seçimleirnde ki oyların bir kısmının yeniden sayımı için verdiği karardan sonra seçim hilesine karşı sivil başkaldırı çağrısını tekrarladı.  Geçici sonuçlara göre, sağ aday Calderon’a sadece, % 0.58 fark ile kaybeden Lopez Obrador bütün oyların yeniden sayılmasını talep ediyordu.

Obrador seçimlere partisi Demokratik Devrimci Partisi (PRD)’nin en büyuk ve güçlü parçası olduğu Herkesin İyiliği İçin Koalisyon’unun adayı olarak katıldı. Seçimi, görevdeki başkan Vincente Fox’un da dahil olduğu sağcı Ulusal Hareket Partisi’nin(PAN) adayı Calderon kazandı.

İsminin çağrışımına ters olarak PRD devrimci değil, ılımlı sosyal demokrat bir parti. PRD lideri Obrador seçimlerde özellikle partisinin esas olarak yoksulların çıkarlarını temsil edeceğini vurguladı ve global neoliberal politikalar bağlamında sol kanat politikalar izleme sözü verdi.

Sayıları giderek artan Latin Amerikan ülkesinde 1998’de Hugo Chavez’in Venezüela başkanı seçilmesinden bu yana sol eğilimli hükümetleri başa getirdi. Büyük bir ihtimalle PRD’nin kendini solun bir partisi olarak lanse etmesindeki neden olabilir. Ayrıca, Latin Amerikalı elitler ve onların Washington’da ki dostları arasındaki kıta çapındaki bu gelişmeyi engellemek konusunda artan endişenin bir nedeni de budur.

2 Temmuz 2006’daki seçimlerinde gerçekleştirilen hile kapsamlı idi çeşitli biçimler aldı. PRD’nin güçlü olduğu bölgelerde oylar çöp kutularında bulundu ve resmi görevlilerin oyları yaktıkları görüntülendi. Oy sayımı sırasında bir çok anormaliklere işaret edildi ve ayrıca İFE’nin kullandığı bilgisayar programına (software) dair şüpheler yükseldi, bu program Calderon’un eşinin erkek kardeşine ait bir şirket tarafından üretilmişti.

PRD’nin IFE’ye yaptığı yeniden sayım başvurusunda, 132 bin sandık bölgesinden 72 bininde hile yapıldığına dair delilleri teslim etti. PRD lideri Obrador Seçim Enstitüsü’ne oyların tamamının yeniden sayımını talep etti.

Seçim Enstitüsü(IFE)’nin yanıtı 5 Ağustos’da geldi. Oyların sadece % 9’nun yeniden sayımına kararı verdi. PRD’nin IFE’ye şikayetlerinde dile getirilen seçim ilanlarına dair yasaların ihlali ve PAN hükümetinin devlet gelirlerini sosyal programlar için kullanması konusunda halen bir karar verilmedi.

Hilelere bir cevap olarak, Obrador taraftarlarına kitle eylemlerine geçmeye teşvik etti ve sivil otoriteyi tanımama kampanyası başlattı. Ülke genelinde protestolar gerçekleştirildi. En büyük gösteriler Meksika’nın başkenti Mexico City’de gerçekleştirildi, 8 Temmuz’da yarım milyon kişiye ve 16 Temmuz’da bir milyon kişiye ve 30 Temmuz’da muhtemelen 2 milyon kişiye çıktı.

Yürüyüşler ve eylemlerin yansıra Mexico City’nin ana meydanı Zocalo ise işgal edilmiş bulunmakta.Şehrin merkezinde kurulan geniş cadırlar binlerce gösteri, sanat sergileri ve Meksika’nın her zaman popüler olan güreç karşılaşmaları ile karnaval benzeri bir atmosfer yarattı. Aynı işgaller diğer il ve ilçelerde de yer aldı.

Bu eylemlerin bir tanesinde, Obrador’un destekleyicileri Mexico City şehrine giden paralı otoban yolları ele geçirerek iki saat boyunca otobanlarda ücretsiz geçişi sağladı.

Seçim Enstitüsü(IFE)’nin kısmi oy sayımı kararından sonra Lopez Obrador Meksika halkına açık bir mektupla çağrı yaptı ve çağrısında tüm oyların yeniden sayımının reddini kınayarak ,13 Agustos’da Zocalo meydanında ” olağanüstü toplantı” çağrısı yaptı.

Kısmi oy sayımı 13 Ağustos’da tamamlanacak; IFE’in seçim sonuçlarını açıklaması için 6 Eylül’e kadar zamanı vardır. Eğer yeniden sayım Lopez Obrador’u öne geçirmezse, ortaya çıkan popülar kızgınlık kolay kolay geçip gitmeyecektir.

1988 başkanlık seçimlerinde PRD’nin bir sonraki yıl içinden geldiği sosyal demokratik koalisyonun adayı Cuauhtemoc Cardenas’ın seçimlerde yapılan hileler sonuçu zaferinden mahrum edildiğine inanılıyor. Cardenas taraftarlarını hileye karşı harekete geçirmemeye karar vermişti.

Lopez Obrador 1988’in yeniden tekrarını istemediğini söylüyor ve taraftarlarından eylemlerine son vermeleri ve hileli sonuçları kabul etmelerini istemeyeceğini vurguladı. 1994 yılında Güney Eyaleti Chiapas’da ki Zapatista ayaklanmasından bu yana, Meksika’nın sosyal hareketleri güçlü ve daha savaşçı hale geldi ve 1988 yılında yaptıkları gibi geri adım atacağa benzemiyorlar.

31 Temmuz’da Mexico City’de yer alan 2 milyon kişilik gösteriden bir gün sonra Meksika ordusu için yapılan törenlerden birinde , Fox, silahlı kuvvetlere Meksika’nın ” kurumları ve demokrasiyi desteklemek ve korumak” şeklindeki görevlerini hatırllatı. Bu muhtemeldir ki, IFE’nin Calderon’un resmi olarak kazandığını ilan etmesi halinde Ordu’nun kararı uygulaması ve Lopez Obrador ve taraftarlarına sivil itaatsizlik kampanyalarını daha da ileri götürmeleri halinde yapılmış bir tehdit idi.

Kaynak: http://www.greenleft.org.au/

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: