latin amerikan haber yorum

Castro, Doğum Gününü Kutladı

Posted by lahy 15/08/2006

Castro, Chavez'li partiyle moral buldu
Chavez, ziyareti boyunca sürekli elini tuttuğu yoldaşına Bolivar’ın kılıcını hediye etti. Kübalılar nihayet liderlerinin fotoğrafını görerek ölmediğine ikna olurken, ülkenin dört yanında Castro’nun 80. yaş günü kutlandı. FOTOĞRAFLAR: AFP / REUTERS

Yaşadığının kanıtı olan fotoğrafının ardından, Castro’nun Chavez’li yaş günü partisinin görüntüleri dünyaya sunuldu. Hasta yatağındaki Castro, Chavez’in ziyaretiyle moral buluyor, yiyor, içiyor, gülüyor

HAVANA – Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, 80. doğum gününü kutladığı önceki gün, iki hafta önceki bağırsak ameliyatı sonrasında ilk kez fotoğraflarıyla halkını selamlarken, dün yeni fotoğraflarıyla arz-ı endam etti. Resmi Granma gazetesi, doğum günü kutlamaları için adaya gelen Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ile kardeşi Raul Castro’nun, ‘El Commandante’ye önceki gün yaptığı doğum günü ziyaretinin fotoğraflarını yayımladı.

Granma’daki altı fotoğrafta, kırmızı eşofmanlar giymiş Castro’nun yatakta olması dikkat çekti. Castro’yu, başında mütebessim Chavez ve kardeşi Raul’la gösteren fotoğrafa, ‘Üç Saatlik Duygusal Görüşme’ başlığını atan Granma, ‘Kardeşler Arasında Unutulmaz Bir Öğleden Sonra’ başlığı atıp şöyle yazdı: “Fidel, Chavez’i iyileşmekte olduğu hasta yatağında bekledi. Onunla, üç saati aşkın bir süre duygusal anlar, anekdotlar, gülüşmeler, fotoğraflar, hediyeler, hafif atıştırmalıklar ve sıkı dostluğun mutluluğunu paylaştı.”

‘Hangi maddeden yapılmış’
Chavez ise Latin Amerika’nın efsane devrimcisi Simon Bolivar’a ait bir kılıçla fincan takımı hediye ettiği dostunun hızlı iyileşme sürecini, Castro için kullanılan ve sert tahtalı tropikal bir ağaç olan ‘caguairin’ benzetmesiyle övdü: “Bu, hayatımın en güzel ziyareti. Bu nasıl bir insan? Hangi maddeden yapılmış? Sanki, halkının da dediği gibi caguairin’den yapılmış.”

Castro ‘Hazırlıklı olun’ demişti

‘Castro fotoğrafları, önceki gün Komünist Gençlik gazetesi Juventud Rebelde’nin dört fotoğrafını basmasıyla başlamıştı. Castro, halkına mesajında ise “Çok mutluyum. Sağlığıma kavuşmak için mücadele edeceğim. Ama hem iyimser hem de kötü haberlerle karşılaşmaya hazırlıklı olmanızı istiyorum” uyarısı yapmıştı.

Küba’nın efsanevi lideri halkına ‘onsuz yaşamayı öğrenmelerini’ öğütledi. Castro mesajında, ‘Kötü bir habere hazırlıklı olurken iyimser olmayı da sürdürün. Ülkemiz ilerliyor ve mükemmel oluncaya dek ilerlemeye devam edecek” dedi.

Castro’ya bir ‘nice yıllara’ kutlaması da, Bolivya lideri Evo Morales’ten geldi. Morales, Küba’nın yardımıyla yenilenen bir hastanenin açılışında binlerce köylüden oluşan ‘koroyu’ yönetip “Daima birlikte olacağız. Çok yaşa Fidel! Çok yaşa Küba!” sloganları attı. Morales, Küba ordusunun kuruluşunun 50. yıldönümü olan 2 Aralık’ta yapılacak resmi doğum günü kutlamalarında Castro’ya koka unundan yapılmış bir pasta götürme sözü de verdi.

Kübalılar da, Castro fotoğraflarının yayımının ardından yatışmış görünüyor. Bir kadın, “Ne mutluluk. Fidel, terslikleri zaferlere dönüştürmek için ne yapılacağını iyi biliyor” derken, Eski Havana’da onlarca çocuk da, üzerinde ‘Daima seninleyiz Fidel’ yazılı pastayla efsane liderin doğum gününü kutladı. (radikal, ap, afp, Reuters)

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: