latin amerikan haber yorum

Anayasal Meclis Açılırken, Öğretmenler 48 Saatlik Grevde

Posted by lahy 16/08/2006

Ururo şehrinde çalışan öğretmenler bugünden itibaren 48 saat süre ile greve gidiyor. Öğretmenler Eğitim bakanı Felix Patzi’nin istifasını talep ediyor.

Öğretmenler hükümetin taleplerine kulak vermesi için greve gittiklerini söyledi.

Öğretmenler ayrıca bir yürüyüş yaparak Ururo halkının desteğini arayacak.

Öğretmenler ayrıca emeklilik yasasının değiştirlerek emekliliği gelmiş kişilerin emekli olmasının önüne geçilmesini de protesto ediyorlar.

Morales Sosyal Hareketlerle Görüşüyor

Bugün, Morales ve 45 sosyal hareketin temsilcileri Cochabamba şehrinde toplanarak hükümetin eylemlerini gözden geçirecekler.

COB Başkanı Pedro Montes, kendilerine davetiye gelmediği için toplantıya katılmayacaklarını söylerken, Sosyal Hareketler Bakanı Alfredo Rada COB’nin davetiye ihtiyacı olmadığını gerek COB gerekse de öğretmenlerin toplantıya gelerek eleştirilerini iletebileceklerini söyledi.

Morales MAS hükümeti’nin sosyal hareketlerin mücadeleleri sonuçu iktidara geldiğini ve sosyal hareketlerle dialoglarını sürdüreceklerini vurguladı.

Anayasal Meclis İlk Toplantısını Yapıyor

Dün Sucre şehrinde toplanan Anayasal Meclis, Santa Cruz’dan gelen temsilcilerin Sucre’ye ulaşamaması üzerine ilk toplantısını bugüne erteledi.

Muhalefet partisi PODEMOS bütün kararların üçte iki çoğunluk oyu ile alınmasını talep ederek, aksi takdirde Meclis’den çekilecekleri tehditinde bulundu.

Bir açıklama yapan Başkan yardımcısı Linera böyle bir tehditi kabul etmeyeceklerini ve azınlıkta bulunan partilerin bu şekilde davranmaya hakları olmadığını söyledi.

MAS’ın Meclis’de, bu konuda, gerekli ittifakları yapamadığı için bir kriz ile karşılaştığı bildirliyor.

Seks İşçileri Belediye Başkanını Protesto Yürüyüşü Yaptı

Potosi bölgesinde genelevlerin belediye başkanı René Joaquino tarafından kapatılamsını protesto eden seks işçileri açlığa sürüklendiklerini söyleyerek, belediye başkanını protesto için çıplak yürüyüş yaparak eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.

”Yürüyüş yapmak onların hakkıdır” diyen belediye başkanı Joaquino, seks işçilerinin, genelev sahipleri tarafından sömürüldüğünü belirterek görüşmeler düzenleyeceklerini ancak kararından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Bolivya’da Emekçilerin Eylemleri Yükseliyor

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: