latin amerikan haber yorum

Eski Bolivya Devlet Başkanı Amerika’yı Suçluyor

Posted by lahy 19/08/2006

Bolivya halkı 2003 Ekim ve 2005 Mayısın’daki sokak eylemleri iki devlet başkanını koltuklarında söküp attı. Mayıs 2005 direnişinden sonra istifa eden devlet başkanın yerine, Anayasa Mahkemesi başkanı Eduardo Rodriguez geçici devlet başkanı olarak göreve atanmıştı. Rodriguez şimdi vatan hainliği suçlaması ile suçlanıyor: nedenibde, 28 Çin yapımı uçaksavar roketlerini Bolivyalı generaller ve Amerikalı casuslar tarafından Bolivya’dan Amerika’ya kaçırılmasına onay vermek ve göz yummak.

Eski Başkan Rodriguez Amerika’yı suçlayarak: “Bizi yalnız bıraktılar. Suçlamalarla ilgili hiç bir şey söylemiyor ve yapmıyorlar.” dedi. Rodriguez olaydan haberinin çok sonra olduğnu iddia etti.

Bolivya Kongresi bu hafta Rodriguez’in ülkenin devlet sırlarını başka bir devlete vermekten ve devlet belgelerini yok etmekten yargılanıp yargılanmayacağını tartıştı. Eğer suçlu blunursa her suçtan 30 yıl hapis cezasına mahkum olabilir.

Rodriguez 5 uçak savarın imha edilmesini kabul ettiğini çünkü modern uçaklara karşı yetersizler olduklarını söyledi. Ama hiç bir zaman, uçaksavarların Amerika’ya verilmesini kabul etmediğini belirti.

Eski Başkan, haber ajansı AP’ye gösterdiği dökümantlarda Pentagon’un uçak savarların imha edilmesi için $400 bin dollar önerdiği ve bu istek zamanın Savunma Bakanınn yardımcısı ve bir Pentagon yetkilisi tarafından imzalanarak kabul edildiğini belgeliyor. Rodriguez kendisine haber verilmeden füzelerin Amerikaya verildiğini ve kendisinin de, bunu o dönemde protesto etiğini vurguladı.

Bolivya’nın Amerika başkansolosu David Green yaptığı yazılı açıklamada “İyi ki füzeler yok edidi. Hiç bir şey yasalar dışında yapılmadı. Latin Amerika’da var olan silahların teröristlerin eline geçmesinde endişelerimiz var” dedi.

Başkonsolos Greenlee, neden Waşington’un füzelerin yok edimesini çok istediğini ve neden füzelerin yok edilmesi yerine Amerika’ya transfer edildiği sorularına cevap vermedi. Bu olaydan dolayı şimdiki Devlet Başkanı Morales 56 yüksek rütbeli generali – ki çoğu Amerikaya yakın olan isimlerdi – emekliliye ayrdı. Eski Başkan Rodriguez ve sekreteri yaptıkları açıklamada, Amerika’nın Bolivya Büyükelçisi Greenlee’nin kendilerine “Eğer o füzeleri o zaman almasaydık, Morales hükümeti zamanında o füzeleri almak imkansız olacaktı” söylediğini belirtiler.

Kaynak için tıklayın

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: