latin amerikan haber yorum

Namlu Politikası: Oxaca’da Devlet Baskısı ve Yalanları

Posted by lahy 20/08/2006

John Gibler. Çeviri: Lahy

Geçen hafta boyunca silahlı kişiler Oaxaca Halk Meclisi (APPO) üyelerine ateş açarak, 4 kişiyi öldürüp 10 kişiyi yaraladılar.

APPO, Oaxaca’lılar ve yerel örgütler tarafından kuruldu. APPO’nun kuruluşu, bölgenin valisi Ulises Ruiz Ortiz’in öğretmen kampına yaptığı başarısız saldırının sonrasına denk geldi. Öğretmenler 22 Mayıs’tan beri sokakta ve çadırlarda grevlerine devam ediyorlardı. APPO, öğretmenler sendikasını geniş politik ve sosyal örgütler ile birleştirerek Ulises Ruiz’in teşhir edilmesini ve görevden alınmasını talep etti. APPO çok büyük çapta yürüşler ve mitingler düzenledi. Yürüyüşerine yarım milyon insan katıldı ve 26 Temmuz’da sivil başkaldırı taktiği ile hükümet kuruluşlarını kapatıp önlerinde kamp kurdular. 1 Ağustos’da sadece kadınların düzenlediği ve katıldığı yürüyüşte 3000 bine yakın kadın, devlet televizyonu ve radyosunu (CORTV) ele geçirdiler. APPO’nun ana taktiği “Yönetimi İmkansızlaştırarak” Ulised Ruiz’eyi istifaya zorlamak.

mexico1.jpg

Ruiz’in ve eyalet devletin taktiği ise basitçe söylersek ‘ortadan kaybolmak ve federal devleti sorunu çözmesi için sıkıştırmak’ olarak açıklanabilir. Ayrıca APPO liderlerin yasal olmayan bir şekilde tutuklanması ve silahlı gerici gruplardan yardım istemekte diğer taktikleri.

En son şiddet eylemlerin yayılmasının nedeni: 4 federal devlet ajanının Tuxtepec’in lideri ve APPO’nun üyesi Catarino Torres Pereda’yı gerekçesiz bir şekilde göz altına almasıdır. Pereda önce dövüldu sonrada yüksek güvenlikli La Palma cezaevine konuldu.

7 Ağustos öğrenci yürüyüşü sırasında, bölge polis şefi Aristeo Lopez Martinez BMW motorsikletinden öğrencilere silah sıkmış, ama kimse yaralanmamıştı. Bu olay ulusal basının temsilcileri tarafından görüntülenmiş ve basına da yansıtılmıştı. Öğrenciler polise taşlarla cevap vererek, polisi püskürtmüşlerdi. Bu olay sonrası herkes büyük bir baskının geleceği konusunda hemfikirdiler. Aynı günün gecesi üniverse öğretim görevlisi Profesör Marcos Garcia Tapia arabasında vurularak öldürüldü.

Öğrenciler, misilleme olarak, önce bir otobüsü ateşe verdiler. Üniversite radyo’sunun önünde olan bu olayı izleyen radyo çalışanların şaşkınlığında yararlanan öğrenciler, radyo binasına girip radyo vericisini sülfürük asitle yok ettiler ama radyo çalışanları, öğrencileri yakalayıp polise teslim etti.

mexico2.jpg

14 Haziran baskının ilk kurbanı, kamp kuran öğretmenlerin radyo istasyonu Radio Plantón oldu. Polisler, baskının ilk dakikalarında bütün radyo malzemelerini kırıp üç radyo programcısını dövdü ve tutukladı. Aynı gün yedi üniversite öğrencisi Üniversite radyosunu işgal edip, yayınlarına devam ettiler. 22 Temmuz’da silahlı paramilitaristler, radyo binasına kamyonetlerden ateş açtılar. Kimse yaralanmadı ve radyo için gerekli araçlar da zarar görmedi. Radyo çalışanları, bu saldırının kendilerine korkutmak için yapıldığını söylediler.

Devlet, silahlı saldırının maksatlı olarak radyo çalışanları tarafından yapıldığını böylece devleti suçlu göstermek gibi bir amaçları olduğunu iddia etti. İsmini vermek istemeyen bir radyo çalışanı “Bu saldırı bizim çıkmamamızı sağlamak, yıldırmak ve ruhsal olarak olumsuz etkilemek için devlet tarafından düzenlendi. Hükümeti suçluyoruz. Burada içinde bulunduğumuz risklerin farkındayız, ancak, üniversitemiz ve radyomuz için yaşamımızı vermeye hazırız.” dedi.

Radyo, Oaxaca’da sadece politik ve analiz tartışmaları için kullanılmıyor, sosyal haretkeler ve öğretmenler, radyo’yu acil bir durumda insanlara ulaşmak için bir araç olarakta kullanıyorlar. Polisin radyo istasyonlarına saldırmasının nedeni stratejik bir taktik çünkü radyo istasyonlarının yayınlarını durdurarak eylemciler arasındaki koordinasyon ve komünikasyon ağını yok etmek istiyorlar.

9 Ağustos günü silahlı bir kişi Oaxaca eyalet gazetesi Noticias’ı basarak havaya Uzi silahı ile havaya ateş açtmıştı. Sıkılan kurşunlarından bazıları tavana çarparak geri gelmiş ve gazetenin altı çalışanını yaralamıştı. Noticias davamlı bir şekilde devlet baskısı altında. Amerikan İnsan Hakları Komisyonu Meksika devletine çağrı yaparak, Noticia gazetesinin 117 çalışanını korunmasını istedi.

Aynı gün yine bazı silahlı kişiler, Triqui yerli halkına Putla yakınlarında ateş açarak APPO üyesi olan yerli halktan 3 kişiyi öldürüp 2 kişiyide yaraladılar. Triquiler Meclis toplantısna gidiyorlardı.

Yine aynı gün, sivil giyimli AR-15 saldırı silahları taşıyan ldevlet ve eyalet ajanları APPO içerisinde yer alan ve en büyük oluşumlardan bir tanesi olan Popüler devrimci cephe (FPR)’ın lideri German Mendoza Nube’yi dövüp göz altına aldılar. Nube 1987’da omuriliğine aldığı kurşun yarasından dolayı tekerlekli sandelyeye mahkum ve ayrıca yüksek dereceli şeker hastası. Nube arabasında komşularının yardımıyla inerken, üç araba dolusu kişi önce onu dövup sonra da geldikleri arabanın arkasına alarak olay yerinde uzaklaştılar. Ayrıca Nube’ye yardım eden komşuları ve arkadaşlarıda şiddete maruz kalmış ve üçü göz altına alımıştı (diğer gün üçüde serbest bırakıldı). Nube sürekli bir şekilde bir cezaevinden başka birine transfer edilerek ailesi tarafından ziyaret edilmesi engelleniyor.

Ertesi gün, 10 Ağustos’da APPO bir yürüyüş düzenleyerek Torres Pereda ve Mendoza Nube’nin serbest bırakılmasını talep etti. Yürüyüşe katılan 12.000 bin kişi işgal altındakı CORTV’ye doğru yürüken, pusuya yatan kişiler tarafından kurşun yağmuruna tutuldu. Sonuç iki ölü üç yaralı. Asistan öğretmen olan eşini desteklemek için yürüyüşe katılan 50 yaşındaki araba tamircisi Jose Colmenares, sokakta açılan ateş sonucu boynuna ve kalbine aldığı kurşunlar dolayısıyla hayatını bir kaç dakikada kaybeti.

Gösteriye katılan halk, pusuda kendilerine silah sıkan sekiz kişiyi yakaladılar. Yürüyüşçülere açılan ateş yeri olan bir evde ve sağlık kliniğinde tabanca, eldiven, polis botu ve caketi buldu. Bunun üzerine evi ateşe veren yürüyüşçüler, içerdeki kişilerin dışarı çıkmasını beklediler ama bir yolunu bulan silahlı kişiler olay yerinden kaçmasını becerdiler. Olay yerine gelen itfaye ekiplerine yarım saat sonra izin veren göstericiler yangın büyümeden söndürülmesine izin verdiler.

Bu arada şehir meydanında olan turistler bir kaç kilometre ilerde olan silah sesleri ve yangından habersiz bir şekide kahvelerini içip ‘mariachi’ müzisyenlerin müziklerini dinliyorlardı.

Uzun zamandır öğretmen hareketinin liderlerinden olan Erangelio Mendoza polis tarafından tutuklanarak, önce polis arabasına alındı ve sonra gelen helikopterle bilinmeyen bir yere götürüldü. 11 Ağustos’da olan bu olaydan beri Mendoza’nın nerede olduğu ile ilgili halen bir haber yok.

APPO’nun asıl taktiği olan “yönetimi imkansızlaştımak” idi. Bunda başarılı oldu. Bir aydan fazladır Oaxaca’da üniformalı tek bir polis görmedim. Devlet’in  meşru şiddet kullanma  hakkına sahip olduğu fikri tamamen boşa çıkarıldı. APPO otorite boşluğunun olduğu böyle bir ortamda, şiddete başvurmadı. APPO’nun taktikleri oldukça radikal. Bu taktikler arasında: devlet binalarını kapatarak insanların girmesini engellemek, devlet arabalarına el koymak, şehir meydanlarını işgal etmek, devlet televizyonunu işgal yoluyla ele geçirmek gibi -ancak hiç bir  zaman şiddete dayanmıyor. Devlet ise 14 Haziran’daki polis baskını, gerekçesiz tutuklama, şiddet, silahlı ateş, sabotaj teşşebüsleri ve geçen hafta girişilen cinayetler örneklerinde görüldüğü gibi doğrudan şiddete başvuruyor.

Devlet istihbarat ajanları, Oaxaca’ya her giren ve çıkani videoya kaydediyorlar. İstihbarat servici elemanları gazetecileri bütün gün takip ediyorlar. Silahlı ama sivil giyimli polisler, APPO liderlerini sokak ortasında keyfi alıkoyup tutukluyorlar. Kimse eyalet valisinin nerede olduğunu bilmiyor hatta valinin basın sekreteri bile valinin nerede olduğunu bilmiyor.

APPO’nun sözcülerinden Flavio Sosa , Meksika İçişleri bakanı Carlos Abascal’a çağrıda bulunarak çözüm için konuşmak istediklerini belirti. İşgal edilen şehir meydanında yaptığı konuşmada Sosa “Ulises Ruiz bizi iç savaşa sürüklüyor, bizim hareketimiz şiddeti içermiyor.. Açıkçası şiddete karşıyız , bizi dışlayan şiddet sistemine ve polis acımasızlığının şiddetine karşıyız.” dedi.

www.zmag.org

Oaxaca’da Öğretmenler Yürüyüşüne Saldırı: Bir Ölü ve İki Yaralı

Oaxaca Halk Meclisi Lideri Tutuklandı
Oaxaca Otoriteleri Öğretmenler ve Halk Meclisine Saldırmak Üzere
Oaxaca Halk Meclisi ve Öğretmenler Şehri Yönetilmez Hale Getiriyor
Oaxaca’da Öğretmenlerin Seçimleri Boykot Tehditi June 29th, 2006

Oaxaca’da 400.000 Kişi Grevci Öğretmenlere Destek İçin Yürüdü June 19th, 2006

Meksika’da Öğretmenler Grev ve Direnişlerine Devam Ediyor June 16th, 2006

Meksika’da 3.000 Polis Grev Halindeki Öğretmenlere Saldırdı June 15th, 2006

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: