latin amerikan haber yorum

Pinochet’nin Dokunulmazlığı Kaldırılıyor

Posted by lahy 21/08/2006

Şili Üst Mahkemesi, Temyiz Mahkemesi’nin diktatör Augusto Pinochet’nin dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili kararını onayladı. Karara göre Pinochet, 1973–1990 yılları arasında iktidarda olduğu dönemde hükümet kaynaklarını sahip olduğu şirketlerin hesabına ve kendi kişisel hesabına geçirmek suçuyla yargılanacak. Pinochet’in avukatları ise eski diktatörün servetini yasal yollarla sağladığını savunuyor.

Temyiz Mahkemesi yargıcı Carlos Cerda’nın araştırma raporuna göre Pinochet ve ailesinin, 1981–1990 yılları arasında bütçeyi kontrol eden Casa Militar (Ülke Ordusu) kurumu aracılığıyla devlet kaynaklarını zimmetine geçirdiği ortaya çıktı. Raporda ayrıca kurumun 1984 yılında sahte kimlikle Pinochet’nin büyük oğlunun hesabına bir milyon dolardan fazla para yatırdığı ve Pinochet ailesinin ABD, İsveç ve Panama’daki bankalardaki hesaplarına toplam 27 milyon dolar transfer edildiği belirtiliyor.

Mahkeme daha önce de Pinochet’nin vergi kaçakçılığı ve sahte belge kullanma gibi suçlara karşı dokunulmazlığının kaldırılmasına karar vermişti. Ailenin yurt dışındaki hesaplarına ise mahkeme kararıyla el konulmuştu.

Santiago’da ev hapsinde tutulan 90 yaşındaki Pinochet’nin birkaç ay içinde yolsuzluk suçlarından dolayı mahkemeye çıkması bekleniyor. Diktatörlüğü döneminde işlediği ve 3.000’in üzerinde insanın ölümüyle sonuçlanan insan hakları suçlarından sağlık sorunları nedeniyle muaf tutulan Pinochet’nin, yolsuzluk suçlarından yargılanmaktan kurtulamayacağı belirtiliyor. (SOL)

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: