latin amerikan haber yorum

Bolivya’da Yerli Halk Petrobras-Repsol ve Total Gaz Boru Hattını İşgal Etti

Posted by lahy 22/08/2006

Yerli Guarani toplumundan gelen yaklaşık 20 ile 30 kişi , geçen Perşembe gününden beri Brezilya firması olan Perobras, Repsol (İspanyol) ve Total (Fransa) firmaları tarafından ortak işletilen gaz boru hattını işgal ediyor.

20 ile 30 kişinin halen içerde işgali sürdürüyor ve yaklaşık 150 ile 200 kişide dışarda desteklemek amacıyla eylem yapıyorlar. İşgal edilen gaz İstasyonu kontrol merkezi, Santa Cruz eyaletinin Parapet şehrinde bulunuyor. Merkez, gazın sıkıştırılmasında kullanılıyor ve sıkıştırılan gaz Brezilya’ya ihraç ediliyor. Brezilya her yıl Bolivya’da 25 milyon metre küp gaz satın alıyor. Brezilya’ya giden gazın %40’ı her yıl bu kontrol merkezinde geçiyor.

Yerli halkın liderleri, gaz vanalarını kapatma tehditlerini henüz gerçekleştirmedi. Gaz halen Brezilya’ya akıyor. Petrol şirketleri 2005 ylında yapılan bir anlaşma ile yerli halka sosyal yardım çerçevesinde 9 milyon dollar tazminat vermeyi kabul etmiş ama bu söz henüz yerine getirilmedi. Petrol şirketi Petrobras ise, 9 milyon dolların 20 yıl süre zarfında verileceğini, anlaşmada hemen ödemenin gerektiği yönünde bir madde olmadığını iddia ediyor. Üç şirket şu ana kadar yalnızca 255 bin dollar toplum ve sosyal projeler için harcama yapmış bulunuyorlar.

Yerli halk hem harcanan paradan hemde harcanma biçiminden memnun değil. Yerli halk ayrıca harcanacak paradan ve ihtiyaçların belirlenmesinden söz hakkının kendilerinde olmasını istiyorlar.

Bu arada Bolivya hükümeti bölgeye Ticaret Bakanı yardımcısını gönderdi. Bakan yardımcısı yerli halkın liderleri ile görüşerek krize bir çözüm bulmayı hedefliyor.

Kaynak: Market Watch

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: