latin amerikan haber yorum

CIA Küba ve Venezüla’yı İzlemek İçin Özel Bölüm Kuruyor

Posted by lahy 22/08/2006

ABD’nin ulusal istihbarat direktörü John Negroponte, Venezüela ve Küba’yı daha yakında takip etmek için yeni bir departman kurulduğunu ve bu departamının başına da CIA’nin kıdemli ajanı J. Patrick Mahler’i getirdiğini açıkladı.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından yapılan basın açıklamasında “Mahler’in, Küba ve Venezüela’da istihbarat toplanması, birleştirilmesi ve analiz edilmesinden sorumludur. Yeni stratejiler geliştirimesinden ve uygulanmasından da sorumlu olacaktir.” denildi.

ABD, 2005’den beri Venezüela’yı Latin Amerikada’ki en tehlikeli 4 ülke arasına koymuştu. Amerikanın Venezüela’daki istihbarat personel sayısını %50 artırmış bulunmaktadır. Son iki yıl içerisinde, Venezüela dört Amerika casusunu açığa çıkarmış ve ülkede sınır dışı etmişti.

J. Patrick Maher Ulusal İstihbarat servisinin uzun yıllardır Latin Amerika’nın batı bölümünde çalışıyordu. Ayrıca Mahler CIA’nın 2003’den 2005’e kadar direktör yardımcılığını yaptı. Kolombia Çalışma Grubu, Meksika Çalışma Grubu ve Orta Amerika’nın masa şefliği gibi departmanlardada görev aldı. Venezüela ve Küba, Kuzey Kore ve İran’dan sonra bu özel kategoriye giren diğer ülkeler oldu.

Bu son gelişme, ABD’nin Venezüela ve diğer Latim Amerika’daki gelişmelerden ne kadar rahatsız olduğunu ve bu gelişmeleri durdurmak için kararlı olduğunu gösteriyor. CIA’dan elde edilen resmi belgelerde, CIA’nın Chavez’i yıkmak için 2002 de aktif bir rol oynadığı net bir şekilde belgeliyor.

ABD hükümeti toplumsal muhallefetin yükseldiği her ülkede Sivil Toplum Örgütleri ve Vakıflar aracalığıyla hükümetlere karşı anti-propaganda taktikleri geliştiriyorlar. Amerika kuruluşları olan Natıonal Endowment for Democracy ve Agency for International Development bu konuda aktif olarak çalışan iki örgüt.

Kaynak: www.venezuelanalysis.com/

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: