latin amerikan haber yorum

Evo Morales’in Ulusallaştırma Politikası Hiç Bir Çıkar Sağlamadı

Posted by lahy 27/08/2006

Hidrokarbonlar bakanı uluslararası firmaların halen gaz ve petrol kaynaklarının sahibi olduğunu teyit etti.

La Paz – Uluslararası medya’da büyük bir etki yaratan ve büyük bir kampanya ile ilan edilen Bolivya başkanı Evo Morales’in ulusallaştırma politikası devlete bir kuruş bile kazandırmadığı gibi, şimdi de belirsizlik ve felç evresine girdi.

Hükümet’in yayınladığı rakamlara göre, ”ulusallaştırma kararı”nın üstünden geçen 100 gün içerisinde Bolivya halen ek bir gelir sağlamadı, bu alınan kararın bir slogandan ibaret olduğunu gösteriyor.

Haber ajansı AFP’nin bildirdiğine göre Senato’da yaptığı bir görüşme sırasında Hidrokarbonlar Bakanı Andrés Soliz Rada, devletin yeterli bir gelir sağlamadığını kabıul ederek Brezilya firması Petrobras’ı ulusallaştırma sürecini sabote etmeye çalışmakla suçladı.

Kelimenin tam anlamıyla, Morales’in “ulusallaştırması” gerçekten daha ziyade bir hayal mahsülü ve esas olarak, Bolivya’nın 200 milyar dolardan daha fazla değere sahip olduğu tahmin edilen gaz ve petrol kaynaklarını yasadışı anlaşmalarla ellerinde tutan firmaların durumlarını legalize etmeye yarıyor.

Bu “ulusallaştırma” politikası altında Repsol, Petrobras, Total, Enron, Shell, Vintage, British Petroleum ve diğer şirketler 1 Kasım 2006’ya kadar 3058’nolu neoliberal hidrokarbon yasası çercevesi içinde yeni anlaşmalar imzalayacak, bunun yanısıra, bazı küçük düzenlemeler yapılacak, ancak devletin petrol firması bu tedbirlerin uygulanabilirliğinden şüpheli.

Uluslarası Tekellerin Kontrolü

Minister Soliz, Morales hükümetinin devlet petrol firması (YPFB)’yi yeniden şekillendirmeden ”ulusallaştırma” kararı almasının ciddi bir yanlış olduğunu söyledi. Bunun nedeni şirketin yetersizlikleri ve yolsuzluk suçlamaları ile karşılaşması. Nitekim bu nedenden dolayı ulusallaştırma süreci geçici olarak askıya alındı

Soliz’in bildirdiğine göre devlet 30 ila 90 milyon dolar arasında ek gelir bekliyor ancak devlet tekellerin ne kadar üretim yaptığını belirleyecek mekanizmaları kontrol altına almış değil.

Bakan Soliz, “Ulusallaştırma politikasının özü YPFB, Petrobras’dan 30 ila 90 milyon dolar fazla gelir sağlayamamasıdır; Petrobras, kaynakların sahibi olarak kalıyor, bu anlamda herhangi bir ulusallaştırma olmadı” dedi.

Bakan, hükümetin taleplerini red eden ve Bolivya’da ki yatırımlarını askıya aldığını açıklayan Brezilya kökenli uluslararası tekel Petrobras’ı suçlayarak, Petrobras’ın kendilerine psikolojik baskı altında tutmaya çalıştığını söyledi.

Dün yayınlanan bir raporda ise YFPB başkanı Jorge Alvarado’nun Bakan Rada’ya danışmadan Ibero-America TRADING SRL ile bir anlaşma imzaladığı bildirildi. Ancak, Meclis’de, Salı günü yapılan görüşmeler sırasında Morales hükümeti’nin gerek bakan Rada gerekse de Alvarado’yu kurtarmaya çalıştığı iddia edildi.

Kaynak: econoticias

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: