latin amerikan haber yorum

Madencilik Sonucu Bolivya’da Doğa ve Su Kaynakları Kirleniyor

Posted by lahy 29/08/2006

Potosí, Bolivia — Maden sektörünün yarattığı çevre kirlenmesi yeraltı suları ve nehirleri zehirleyerek tehlikeli bir seviyeye ulaştı.  İnsanların yaşadığı alanlar, tarım yapılan topraklar ve ormanlar yavaş yavaş tahrip ediliyor. Maden sektöründe çalışan firmalar ve kendi adlarına çalışan kooperatistaların  çevre kirlenmesi sorununu göz ardı ettikleri ve hiç bir tedbir almadan çalıştıkları bildiriliyor.Cıva, amonyum nitrate, siyanür, sülfürik asit  ve diğer maddeler, Potosi şehrinin güneyinde ki Pilcomayo nehrine karıştı. Pilcomayo nehri’nin suları artık berrak değil ve bulanık. Ayrıca, Arjantin ve Paraguay’ın da kirlettiği Pampas gölü de çökme noktasına geldi.

16’ıncu yüzyıldan beri madencilik yapılan Potosí’de cıva kullanımı sonucu 19’uncu yüzyılda ciddi sağlık problemleri ile karşılaşılmıştı.

Ururo’nun San Jose madenlerinde uzun yıllar sorumsuzca yapılan çalışmalar sonucu meydana glen çevre kirlanmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açtı.

Su bakanı Abel Mamani Pilcomayo nehrinin temizlenmesi konusunda Norveç Çevre bakanı Eric Solhein ile görüştü.Ülkenin nehir ve göllerini kirleten yalnızca madencilik faaliyetleri değil. Ayrıca, petrol, sanayi tesisleri ve kimyasal maddeler üreten tesisler ve şehirler yoğun kirliliğe yol açıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: