latin amerikan haber yorum

48 Saatlik Grev La Paz’da Hayatı Durdurdu

Posted by lahy 30/08/2006

bolhealthworkers.jpg

La Paz ve El Alto şehirlerinde 29 Ağustos Salı günü başlayan, öğretmenleri sağlık işçileri ve şöförlerin katıldığı grev ve yapılan yürüyüşler hayatı felç etti. La Paz’da Posta servisi işçileri de eylemlerini sürdürüyorlar.

Eğitim Bakanı Felix Patzi’nin görevden alınmasını ve yeni bir eğitim kongresinin toplanmasını talep eden grevdeki öğretmenlerin lideri Vilma Plata Evo Morales’i ağır bir dille suçlayınca bir grup Morales taraftarının saldırısına uğradı. Öğretmenler sendikası önünde toplanan El Alto’lu öğrenci velileri ise çocuklarının eğitim hakkının grevlerle baltalandığını söyleyerek grevdeki öğretmenleri ve troçkist sendika liderlerini protesto etti.

La Paz’da ana yolları trafiğe kapatan sendikalı şöförler sehir ulaşımını felçe uğrattı. Şöförler trafik cezalarının dolara endekslenmesini protesto ederken ülkenin ana yollarının tamirden geçirilmesi dahil 18 talepte bulunuyorlar.

Sendika liderlerinin işten atılmasını protesto eden ve hükümetin sendikann iç işlerine karıştığını iddia eden sağlık işçileri de eylemlerine devam ediyorlar.

Çalışma bakanlığı br açıklama yaparak, grevleri yasadışı ilan etti ve grevci işçilerin maaşlarından çalışmadıkları günler için indirim yapılacağını; tasarruf edilen para ile okullara bilgisayar alınacağını duyurdu.

Bir açıklama yapan Evo Morales mevcut protesto ve grevleri değerlendireceklerini söyledi.

Öte yandan Başkan Evo Morales, yetkisini aşmakla ve ulusallaştırma sürecini baltalamakla suçlanan devlet petrol firması YPFB başkanı Jorge Alvarado’yu görevden aldığını duyurdu. Juan Carlos Ortiz Banzer aynı göreve atandı.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: