latin amerikan haber yorum

Amerika’dan Chavez Karşıtlarına Para Akıyor

Posted by lahy 31/08/2006

Arka bahçesindeki belalısı Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’i 2002’de askeri darbeyle devirmeyi başaramayan ABD yönetimi, ülkede yaklaşan devlet başkanlığı seçimlerini Chavez’den kurtulma fırsatı olarak kullanma çabasında. ABD’nin bu çerçevede, 2006 Aralık’ında yapılacak seçimde Chavez’in karşısına aday çıkartacak muhalif gruplara gizlice milyonlarca dolar akıttığı iddia edildi.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, ABD ‘Uluslararası Kalkınma Dairesi’ (USAID) üzerinden ve ‘demokrasiyi geliştirme’ adlı program uyarınca Venezüelalı muhaliflere 26 milyon dolar bağışladı. Bağışlar, Associated Press haber ajansının ‘Bilgilenme Özgürlüğü’ yasası çerçevesinde USA-ID’den bilgi istemesi üzerine ortaya çıktı. USAID’in AP’ye verdiği 132 belgede, bağışların hangi gruplara veya kimlere gittiği söylenmiyor, fakat bağış konularına yer veriliyor. Dosyadaki ‘yardım konuları ve meblağlarından’ bazıları şöyle: ‘Demokratik liderlik kampanyası’ bin dolar; ‘toplum için ortak vizyon’ toplantısı için hazırlık-37 bin dolar; Venezüela’nın yeni anayasasına yönelik analiz çalışmaları-56 bin dolar.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ GAYRETİ SÜRÜYOR
Washington merkezli ‘Uluslararası İlişkiler Konseyi’ adlı kuruluşun direktörü Larry Birns, dosyadaki kalemlerin ABD’nin Venezüela’da Chavez’den kurtulmak veya onu ‘etkisizleştirmek’ için ciddi bir faaliyet içinde olduğunu net şekilde gösterdiğini belirtiyor.

‘Chavez Kodu: Venezüela’da ABD Müdahalesini Kırmak’ adlı kitabın yazarı Amerikalı avukat Eva Golinger ise, Washington’un Chavez başa geldiğinden beri Venezüela’ya bir rejim değişikliği dayatmak istediğini ve bu yöndeki çabalarını seçimlerin arifesinde iyice artırdığını kaydediyor. İsmini vermeyen bir USAID yeddlisi ise, “Programın amacı demokrasiyi güçlendirmek. Sağlıklı bir sivil toplum dünyanın her yerinde demokrasinin temelidir. Aktardığımız para bir dizi seminere, eğitim programına, hatta Chavez yanlıları ile karşıtları arasındaki diyalogun geliştirilmesine harcandı” diyor. Guardian-Birgün

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: