latin amerikan haber yorum

FARC Kolombiya Parlamentosu’nu Ziyaret Edecek

Posted by lahy 01/09/2006

raulreyes.jpg
Raul Reyes FARC’ın Kolombiya hükümeti ile dialoga açık olduğunu söyledi.

Kolombiya Devrimci Sİlahlı Güçleri(FARC) sözcüsü Raul Reyes, Parlemento Başkan Dilian Francisca Toro’nun davetini kabul ettiklerini Chromiums dergisine açıkladı.

Dilian Francisca Toro, Alvaro Uribe’nin ikinci dönem başkanlığa başladığı 7 Ağustos’da FARC’ı Kolombiya parlementosu’na davet etti.

Reyes, Chromiums dergisne kendileirne yapılan davetin mahkumların değiş tokuşu konusunda adım atılacağının bir işaretini verdiğini söyledi.

Öte yandan, Dilian Francisca Toro, Reyes’in sözlerinin FARC’ın barış sürecine katkıda bulunmaya hazır olduğunu gösterdiğini söyledi.

FARC, Kolombiya hükümeti FARC temsilcilerinin güvenlğini garanti eder etmez Parlemento’yu ziyaret edeceklerini açıkladı. FARC’ın elinde bulunan mahkümların aileleri ise her iki tarafında çözüm bulmak için gerekli çabayı göstermesini istedi.

ABD Kolombiya’da barış sürecini destekliyor

ABD hükümeti paramilitari gruplar ile barış sürecinde kullanılması için Kolmbiya hükümetine 2 milyon dolar verdi. Çıkarılan yasa ile bir çok insan hakları ihlali ve cinayetler ve uyuşturucu ticaretinden sanık olan 31.000 paramilitari savunma güçleri üyesine af sağlandı. Af yasası altında katliamlara karışmış paramiliteri güç üyeleri 5 ila 8 yıl arasında hapis cezası çekecek.

Kilise ve İnsan hakları örgütleri aftan faydalanan paramilitari güçlerin üyelerinin yeniden örgütlenerek uyuşturucu ticaretine karıştığını iddia ediyor.

Kaynak: TeleSUR

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: