latin amerikan haber yorum

La Escondida Madenlerinde Grev Sona Erdi

Posted by lahy 01/09/2006

laescondida.jpg

Şili’deki La Escondida madeninde 25 gündür süren 2.052 sendikalı işçinin yürüttüğü grevde, işveren BHP Billiton yönetimi ve işçiler arasında anlaşma sağlandi.

Dün yapılan oylama ile işçiler yüzde 5’lik zam önerisini ve 17.000 dolar ikramiyeyi kabul ettiler. Ayrıca işçilerin sağlık, eğitim, barınma ve spor hakları genişletildi. İşçiler Cumartesi günü işbaşı yapılacak.

Yönetim işçilerin son olarak yüzde 13’ten yüzde 8’e çektiği zam önerisine karşılık yüzde 5 ve ikramiyede artış teklif etti.

Madende sendikalı işçilerin yürüttüğü grev 7 Ağustos’ta başlamıştı. 2 bin işçinin aynı anda iş bırakması, üretimde yüzde 60 kayıp yaşanmasına neden olmuş, bu da maden, dünya bakır üretiminin yüzde 8’ini, Şili’nin ise yüzde 20’sini karşıladığı için bakır fiyatlarında artışa neden olmuştu. İşletme kârını geçen seneye oranla ikiye katlamasına rağmen işçi maaşlarında 2003’ten beri hiç zam yapmamıştı.

Geçen hafta yönetimin grev kırıcılığı yapmak için dışarıdan işçi kiralaması ve zam önerisinde artış yapmayı reddetmesi üzerine iki taraf arasındaki görüşmeler durmuştu. Bu sürede grevciler sözleşmeli işçilerin madene girişine engel olmuşlar, yönetimin polis çağırmasıyla da maden kapısında çatışmalar yaşanmıştı.

Escondida madeninin işletme hakkının yüzde 57.5’ine BHP Billiton sahipken, Rio Tinto yüzde 30, Mitsibushi ise yüzde 10’luk hisseye sahip.

Şili bakır madenlerinde önceki işçi grevleri daha kısa süreli olmuştu. Dünyanın en büyük bakır madeni olan devlet şirketi Codelco’da, Ocak ayında yapılan 17 günlük grevden sonra işçiler işlerine dönmüşlerdi. Başka bir maden Zaldivar’da 500 işçi 2005 Ocak ayında 8 günlük grevlerinden sonra istedikleri ücret artışı yapılınca grevi bitirmişlerdi. Özel sektöre ait Escondida madeninde 25 gündür süren grev, Şili bakır madeni tarihinde en uzun süren grevler arasına girdi. (Haber ajansları-SOL)

Şilili Maden İşçileri Greve Gidiyor

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: