latin amerikan haber yorum

Milletvekilleri Fox’u Susturdu

Posted by lahy 03/09/2006

Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox’un yeni yasama döneminin açılışında yapacağı geleneksel “Birliğin Durumu” konuşması, Obrador taraftarı milletvekilleri tarafından engellendi.

Fox konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelmeden hemen önce, kürsüye çıkan muhalif vekiller seçim hilelerinden sorumlu olduğu gerekçesiyle Fox’u konuşturmayacaklarını duyurdular. Ellerinde “Demokrasi haini Fox” pankartları ve bayraklar taşıyan vekiller uzun bir süre kürsüden inmeyince, Fox konuşmasının bir kopyasını meclis yetkililerine bırakarak meclisten ayrıldı. 1825 yılından beri her yeni yasama döneminin açılışında devlet başkanının yaptığı ve önceki yılı değerlendirdiği “Birliğin Durumu” konuşması tarihte ilk kez engellenmiş oldu. Bu durum 2 Temmuz seçimlerinden beri süregelen başkanlık krizinin yeni bir evreye girdiğinin kanıtı olarak yorumlanıyor.

Öte yandan meclisten birkaç kilometre ötede Obrador ve taraftarları büyük bir miting gerçekleştirdiler. Seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle uzunca bir süredir başkent Mexico City’deki Zocalo meydanını terk etmeyen göstericiler, oyların çalınmasından sorumlu tuttukları Fox’a lanet yağdırdılar. Mahkemenin tüm oyların yeniden sayımı talebini reddetmesi üzerine eylemlerine devam edeceklerini açıklayan Por el Bien Todos (Herkesin İyiliği İçin) Koalisyonu, toplanış gerekçelerini “mahkemeler ve diğer yozlaşmış kurumları protesto” olarak açıkladılar. Oylar yeniden sayılana kadar Meksika’yı fiilen yönetilemez konumda tutacaklarını ilan eden Obrador “Onların kurumlarının canı cehenneme!” ifadesini kullandı.

Kitleye yönelttiği “Meclise yürümek istiyor musunuz?” sorusuna gelen “Hayır!” yanıtı üzerine bunun doğru tavır olduğunu belirten Obrador, “Eylemlerimiz ne olursa olsun barışçıl olacaktır, provokasyona gelmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Polisin çatışma olasılığına karşı meclis önünde olağanüstü önlemler aldığı belirtilirken, ciddi bir çatışmanın yaşanmadığı bildiriliyor. Fox’un partisinden aday olup şaibeli seçimlerde Obrador’dan sadece 244 bin oy fazlasıyla birinci olan Calderon’un önümüzdeki hafta Seçim Mahkemesi tarafından başkan ilan edilmesi bekleniyor. (SOL)

 
Reklamlar

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogcu bunu beğendi: