latin amerikan haber yorum

Bolivya’nın Gündemi

Posted by lahy 05/09/2006

Bolivya devlet başkanı Evo Morales, Alman haftalık yayını Der Spiegel’e verdiği bir röportajda, son dönemde ülke gündemini meşgul eden önemli başlıklara açıklık getirdi. Yeni anayasa ile ilgili olarak, geçen günlerde mecliste yerlilerle muhalifler arasında yaşanan tartışmalara istinaden “Bizim kimseyi baskı altına alma ya da dışlama gibi bir niyetimiz yok. Yapacak çok şey var ve anayasanın bunlara temel oluşturmasını bekliyoruz,” dedi. Ayrıca Bolivya’nın yerlileri de kapsayan ve ön plana çıkaran anayasa taslağı için ülkeyi beyazlara karşı ırkçı bir yola doğru sürüklediği ifadesini de faşist ve ırkçı patronun sahip olduğu medyanın uydurması olarak değerlendirdi.

Sosyalizm, eşitlik ve adalet demekse…
Morales hükümetinin en önemli planı olan doğalgaz rezervlerinin kamulaştırılmasının geçici olarak durdurulmasına dikkat çekilmesi üzerine Morales, şu anki yatırım sıkıntısının kamulaştırmadan kaynaklanmadığını, aksine bir önceki sağcı hükümet başkanı Tuto Quiroga’nın 2001 yılında doğalgaz rezervlerine yapılan yatırımları durdurmasından kaynaklandığını belirtti. Bu nedenle Bolivya’da yerli bir doğalgaz pazarının oluşmadığını belirten Morales, her şeye rağmen sondaj çalışmalarına devam edildiğini ekledi. Petrobras şirketinin anlaşmasının yenilenmemesi üzerine Brezilya devlet başkanı Lula ile sorun yaşanıp yaşanmadığı sorusuna karşılık olarak ise Morales, Lula’nın Bolivya ile dayanışma içinde olduğunu, yatırımları durdurmayı isteyenin ise Petrobras yönetim kurulu olduğunu dile getirdi. Basında Bolivya hükümetini baskı altına almak için çıkan haberlere rağmen Lula’nın Bolivya’dan gaz alımına devam edeceğini ekledi.Şili ile yaşanan deniz yolu sorununu ise Bachelet’le yaptıkları görüşme ile olumlu sonuçlandırdıklarını ve 120 yıldır gaz satışı yapmadıkları Şili ile artık gaz alışverişinde bulunacaklarını belirtti. Chavez’in 21. yüzyıl için Venezuela’da sosyalizmi kuracağını öngörmesi üzerine Bolivya için Morales’in ne düşündüğü sorulduğunda ise verdiği cevap, “Eğer sosyalizm eşitlik ve adalet getirecekse, sosyal ve ekonomik sorunlarımızı çözecek her şey kabulümüzdür,” dedi.

Kapitalizm Latin Amerika’ya sadece zarar verdi
Batı basınının en çok işlediği bir diğer konu da, Chavez’in Latin Amerika liderliğine soyunarak kıta içinde bir bölünmeye neden olduğu idi. Bu konuda Morales, Güney Amerika’nın entegrasyonunun uzun yıllardır, Simon Bolivar’dan beri hedeflenen bir proje olduğunu, Chavez’in ise bu niyete ön ayak olduğunu belirtti. Latin Amerika kıtasının son dönemlerde yoğun bir şekilde sola kaymasını da değerlendiren Morales, Bolivya’da adaletsizliğin, eşitsizliğin ve yoksulluğun son derece yakıcı boyutlarda olmasının sonucu olarak, özellikle yerlilerin solda yer alarak eşitsizliğe karşı savaşmayı seçtiklerini belirtti. “En azından eskisi gibi faşist ya da ırkçı diktatörler tarafından yönetilmiyoruz. Kapitalizm kıtamıza zarar vermekten başka bir şey yapmadı,” dedi. (SOL)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: