latin amerikan haber yorum

Morales Hükümeti Hidrokarbon Krizinden Kazanan Taraf Oldu

Posted by lahy 05/09/2006

22 Ocak’ta devlet Başkanı olan Morales ilk ve en zor kavgasında kan kaybetsede kazanan taraf oldu. Hidrokarbonların ulusallaştırması mücadelesinde muhalefetle girdiği çetin çekişmede, Morales hükümeti fire vermeden ulusallaştırmaya devam yolunda önemli bir adım ileri gitti.

1 Mayıs 2006’da askerlerin gaz istasyonlarına girerek başlatılan ulusallaştirma adımı muhalefeteki sağcı partilerin engellemelerine karşın devam ediyor. En son kriz, devletin ulusallaştırma yönünde yetersiz adım atma nedeniyle çıktı. Hükümetin kendiside, Bolivya’da gaz ve hidrokarbonlardan sorumlu devlet şirketi YPFB’nin kaynak eksikliğinden yetersiz kaldığını kabul ettiler. Bunu fırsat bilen muhalefet YPFB Başkanı Jorge Alvarado’nun imzaladığı bir anlaşmayıda bahane ederek Hidrokarbonlardan sorumlu Bakan Andres Soliz Rada’nın istifa etmesi için soru önergesi verdiler. Verilen önerge muhalefetin kontrol etiği senotada kabul gördü ve Rada görevinden istifa etti. Ancak Bolivya Anayasasına göre son karar Devlet Başkanı Moralese ait.

Soliz Rada Devlet Başkanı Morales’in partisi olan MAS’a üye değil ama özelleştirmeye karşı en kararlı mücadeleyi yürüten ve yapılan kamulaştırmayı ‘yumuşak’ bulan bir bakan olarak muhalefetin oklarını üzerine çekmişti. İstifa mektubunda Rada “Soru önergesinin arkasındakilerin, Bolivya’yı yarı somürge ve 500 yıllık yıkım dönemine götürmek isteyenlerdir” dedi.

Muhalefetin bu atağına karşılık veren Morales, yer altı ve yer üstü kaynaklarının kamulaştırılmasının durmayacağını ve Hidrokarbonlar Bakanı Rada’nın istifasını kabul etmediğini açıkladı. Açıklamasında Morales “Oligarşi örgütsüzlüğümüzü istiyor. En iyi bakanlarımızdan birisini yok etmek istiyorlar ama yoldaş Soliz yalnız değildir, halk onunla” dedi.

Kaynak: http://www.greenleft.org.au/

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: