latin amerikan haber yorum

Venezüella’da Seçim Tansiyonu

Posted by lahy 06/09/2006

Venezüella’da yapılacak devlet başkanı seçimleri yaklaştıkça muhalefet ile Chavez taraftarları arasında suçlamalar ve tartışmalarda alevleniyor. Muhalefet, Chavez’in devlet fonunu kullanarak seçim kampanyasını güçlendirdiğini ve devlet televizyonlarının Chavez’e daha çok yer verdiğini ileri sürüyorlar. Buna karşın Chavez taraftarlarıda Rosales’i suçlayarak özel televizyon kanallarını ve relamları kuralsız bir şekilde kullandığını iddia ediyorlar.

Chavez’in seçim kampanyası “Commando Miranda” Rosales’in adil olmayan ve seçim yasaların uymayan şekilde özel reklamları kullandığını iddia ediyor. Buna karşın sağcı muhalefetin adayı olan Manuel Rosales, bunların seçim propagandası olduğunu ve Chavez’in bunu yaparak devlet fonunda kullandığı paraların hesabında kaçtığını söyledi. Rosales, geçen hafta Chavez taraftarların yaptığı mitingin parasal olarak çok büyük bir maliyeti olduğunu iddia etti.

Buna karşın Venezüela Bilgi ve Komünikasyon Bakanı William Lara özel medyayı sağcı muhalefeti desteklemek ve Chavez’e karşı anti-propaganda yapmakla suçladı. Bakan, seçimi kaybedecek olan muhalefetin şimdiden seçim sonrası komplo teorileri için hazırlık yaptığını belirti. Bakan, Chavez ve Rosales’e devlet televizyonunda ayrılan zamanın aynı olduğunu ama iki propaganda haberlerinin üst üste gelmesi durumunda daha öncede yapıldığı gibi Devlet Başkanın haberinin ilk verildiğini söyledi.

Yüksek Seçim Kurulunun yasalarına göre her adaya iki dakikalık televizyonda konuşma zamanı verilmesi gerekiyor. Devlet televizyonu bunu yerine getirirken özel televizyon kanalları Chavez kampanyasına yer vermedikleri gibi 24 saat anti-Chavez propagandası yapıyorlar. Özel medyanın her temsilcisi muhalefetin sözcüsüymüş gibi anti-Chavez propagandası yapıyorlar.

Yüksek Seçim Kurulu ise bütün iddiaların araştırılacağını belirti. Kurula şu ana kadar 87 şikayete bulunulduğu ve bu şikayetlerin çoğunun Chavez aleyhine olduğu belirtildi.

Kaynak: http://www.venezuelanalysis.com/

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: