latin amerikan haber yorum

ABD Venezüella’yı Arap Teröristleri Eğitmekle Suçluyor

Posted by lahy 09/09/2006

ABD’nin Güney Komutanlığı Generali John Bantz Craddock, Venezüela’yı, Arap teröristlere kucak açmak ve onları eğitmekle suçladı. Venezüella Devlet Başkanı Chavez ise ABD’yi ülkelerini karıştırmak ve olası bir saldırı için şimdiden zemin hazırlamaya çalışmakla suçladı.

chaves.jpg

Kolombiya’da yayınlanan Poder dergisi ile bir röportaj yapan General Fraddoc “Çok önemli kanıtlar ve veriler gösteriyor ki Kolombiya’nın sınırında ve Venezüella’nın adası olan Margarita’da bu yönde gelişmeler var” dedi.

Devlet Başkanı Hugo Chavez, Belarus temsilcisini kabul  ederken yaptığı konuşmasında “Hiç bir kanıta dayanmayan ve tamamen spekülasyondan ibaret olan bu söylentiler ABD’nin bize karşı olan ve sürekli devam eden saldırgan bir tutumunu gösteriyor. Bu tür açıklamalar her gün ya devlet yetkilileri tarafından ya da Güney komutanlığı tarafından yapılıyor. Bize karşı gerçekleştirilen bu kışkırtıcı açıklamaları göz ardı edemeyiz, bu ABD’nin uzun vadedeki gerçek niyetini gösteriyor. ” dedi. Chavez, ayrıca Venezüela’nın ayrıcalıklı sınıfınında Washington’la birlikte hareket etiğini ve bu elit sınfın ABD tarafından finanse edildiğini belirti.

General Craddock,  geçen Mart ayında Venezüella’nın uluslararası alandaki çalışmaları ile bölgeyi istikrarsızlığa sürüklediğini iddia etmişti. Güney Komutanlığı Meksika sınırında başlayıp Güney Amerika kıtasının en uç noktasına kadar olan alandan sorumlu.  Ayrıca, bu yıl Nisan ayında düzenlenen askeri tatbikatın Venezüella’ya karşı olası bir saldırıya hazırlık niteliği taşıdığı iddia ediliyor.

Daha önce, ABD Dışişleri Bakanlığı Venezüela sözcüsü olan Deborah McCarthy yaptığı açıklamada, Venezüella’nın Castro sonrası Küba için yatırım yaptığını söylemiş ve Chavez’i Küba’nın iç işlerine karışmakla suçlamıştı. Bu açıklamaya cevap olarak Chavez “Castro ölmeden onu ölü göstermek terbiyesizliktir. Kimin önce öleceğini kimse bilemez kötülük tanrıçası Bush’mu, Hugo Chavez’mi veya Deborah McCharty’mi? Ancak tanrı bilir.” dedi.

Kaynak: http://www.venezuelanalysis.com/

Venezuela ABD gerilimi Tırmanıyor 

ABD hükümeti Venezuela’dan Miami’de bulunan askeri iştira ofisinin kapatılması talebinde bulundu. Mayıs ayında “terörizme karşı savaş”a yeterince destek vermediği gerekçesiyle Venezuela’ya silah satışını durdurduğunu açıklayan ABD hükümetinin yeni kararı Miami’deki ofisin artık işlevsiz olduğu gerekçesiyle aldığı belirtiliyor. ABD dışişleri bakanlığının resmi açıklamasında Venezula hükümetine 30 Eylül tarihine kadar ofisi kapatması gerektiği bildirildi. Açıklamada “savunma araçlarının satışına son verilmesi nedeniyle Venezuela’nın ABD’de böyle bir ofis bulundurmasının uygun olmadığı” ifade edilirken Venezuela makamları karara sert tepki verdi. Venezuela Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Washington’un silah satışını durdurmasının “düşük yoğunluklu çatışma” hareketinin bir parçası olduğu vurgulanırken ABD’den ücreti ödenmiş; ancak karar gereği teslim edilmemiş askeri ekipmanı derhal teslim etmesi aksi halde tazminat ödemesi talep ediliyor.

Bakanlık “Bu adım yeni bir saldırganlık hareketi ve bir askeri ambargodur. Buna kesinlikle karşı çıkacağız,” ifadesini kullanırken Venezuela’nın hiç tereddüt etmeden sorumlu bir şekilde hareket edeceği ve egemenlik haklarını korumak için gereken önlemleri alacağını duyurdu. Bakanlık ayrıca ABD’nin terörizme karşı savaştan söz etmesinin yanlış olduğunu bu ülkenin Irak ve Afganistan’da devlet terörü uyguladığını ve Venezuela tarafından istenen, 73 kişinin ölümünden sorumlu terörist Posada Carrilles’i iade etmediğini belirtti.ABD Mayıs ayında aldığı karar doğrultusunda diğer ülkelere de Venezuela’ya silah satışını kesmesi çağrısında bulunmuş ve İsveç çağrıya olumlu yanıt vermişti. ABD diplomasi terminolojisinde “terörizme karşı savaşa yeterince destek vermemek” ifadesi, ilişkilerin kesilmesini gerektiren “terörist devlet” tanımlamasından bir önceki aşama olarak biliniyor. Söz konusu karar üzerine Chavez silah konusunda ABD’ye bağımlı olmadıklarını ve başka birçok ülkeden ülkenin savunması için gerekli askeri malzemeyi temin edebileceklerini duyurmuştu. Nitekim Chavez kısa bir süre sonra Rusya ile milyarlarca dolarlık anlaşmalar yapmış ve bu ülkeden yüz bin adet kalaşnikofun yanı sıra savaş uçakları ve helikopter tedarik etmişti. İspanya’dan da silah alımı gerçekleştiren Venezuela’nın bu konuda yeni ortaklar bulmaya devam etmesi bekleniyor.(SOL)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: