latin amerikan haber yorum

Bolivya’da Greve Giden Muhalefet Televizyon İstasyonlarına Saldırdı

Posted by lahy 09/09/2006

Bolivya’nın bazı bölgelerinde 8 Eylül Cuma  günü 24 saatlik hükümet karşıtı grev  düzenlendi.  Greve katılanların ağır çoğunluğu Santa Cruz, Tarija, Beni ve Panda bölgelerin zengin ve beyaz halkı.

Grevin ilk gününde iki devlet televizyonuna ait büro, grevciler tarafından bombalandı. Ayrıca bölgede yer yer ayrı gruplar arasında taşlı sopalı kavgada görüldü.

bakan.jpg

Devlet Bakanı Alicia Muñoz televizyon bürolarına atılan bombaları ve şiddet eylemlerini kınadı. Televiyonda gösterilen haberlerde sopa, kaldırım taşları taşıyan grevcileri diğer insanlara sataşırken gösterildi.  Grevciler özellikle Morales’i destekleyen sendikalar ve sendika üyelerine saldırdılar.

Santa Cruz eyaletinin Sivil Komitesinin başkanı olan ve grevi destekleyen German Antelo ise olayları olabildiğince küçültmeye çalıştı ve grevin etkisinin büyüdüğünü iddia etti. Buna karşın Devlet Bakanı ise bölgesel ve popüler bir çok örgütün greve katılmadığını belirti. Bakan ayrıca greve daha çok muhalefet partisi Podemos ve işverenlerin katıldığını belirti.

Muhalefet, yeni seçilen Anayasal Meclisinin kararlarının kabul için ön görülen çoğunluk oy yerine oyların üç’de ikisi ile yasaların yapılmasını istiyor. Ayrıca yeni Anayasal Meclis’te yerli halka verilmesi planlanan demokratik ve insani haklarda muhalefetin endişeleri arasında. Buna karşın hükümet partisi olan MAS ise kararların çoğunluk oylaması ile yapılmasını ve Anayasanın tamamının üç’de iki oylaması ve halka açık bir refarandumla kabul edilmesini istiyor.

Kaynak: Prensa Latina

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: