latin amerikan haber yorum

Meksika’da Yeni Bir Devrim

Posted by lahy 11/09/2006

Roger Burbach

Federal Seçim Konsey’inin Felipe Calderon’u Meksika Devlet Başkanı olarak ilan etmesi ile Meksika sosyal patlamaya bir adım daha yaklaştı. Konsey, Calderon kampanyasının seçim ve kamu yasalarını ihlal etiğini kabul etti. Özellikle özel televizyon kanalları tarafından solcu aday Andres Miguel Lopez Obrador’a karşı girişilen karalama kampanyasının haksızlığı konsey tarafından kabul edildi. Konsey seçimi geçersiz sayma veya bütün oyların yeniden sayılması isteklerini de red etti.

37 gündür başkentin ana meydanı olan Zocalo alanını dolduran 10 binlerce insana yönelik yaptığı konuşmada Lopez Obrador, konseyin kararını tanımadığını ve Meksika’nın ayrıcalıklı bir sınıf tarafından esir alındığını, ülkenin bir yıkıntı ve insanlarında yoksulluğa mahkum bırakıldığını söyledi. Obrador 16 Eylül’de Ulusal Demokratik Birlektiliği kurmak için insanları meydanlara davet etti. Sadece başkente değil Meksika’nın diğer bölgelerinde de yer yer ayaklanmalar, yürüyüşler ve protesto gösterileri oluyor. Özellikle Meksika’nın güneyinde olan Oaxaco şehrinde olanlar dikkat çekiyor. Yaklaşık 350 sivil örgütün bir araya gelerek şehrin kontrolünü ele geçirdiler. Şehir valisinin istifasını isteyen halk, uzun zamandır şehri kendisi yönetmeye çalışıyor. Oaxaca’da olanlar her ne kadar seçimlerle direk olarak ilgili olmasada, ülkedeki gelişen hoşnutsuzluğu gösteriyor. Benzer olaylar Chiapas ve San Salvador Atenco şehirlerinde de oluyor. Bazı politik gözlemciler, gelişen olaylarda sol muhalefetin meşru talep ve isteklerinin bulunmasına rahmen, ülkenin gidişatında solun gerekli sorumluluğu göstermediklerini söylüyorlar. Denise Dresser gibi gözlemciler, Obrador’un merkez sola kaymayarak taleplerinde ısrarcı olmasının ülkenin yok olmasına göz yummak anlamına geldiğini belirtti.

Meksika’daki sorun çok daha derin. Geniş ve güçlü politik sınıflar, seçim konseyleriyle ve Federal Seçim Mahkemleri aracılığıyla Obrador’a tarafsız bir fırsat vermeyecek. Çünkü yapacakları en ufak bir tarafsız karar ayrıcalıklarda oluşan sistemin tamamen yok olmasına neden olabilir.

Obrador’un seçim kampanyasının sloganı çok net ve açıktı: “Herkesin İyiliği İçin, Yoksullar Önce”. Obrador’un programı seçimlerden önce oldukça reformisti. Nüfusunun yarısından fazlasının yoksulluk sınır altında yaşadığı ülkede, Obrador çözüm olarak yaşlılara maaş bağlamayı ve yoksullar ücretsiz sağlık getirmeyi vad ediyordu. Obrador, işsizliğe çözüm olarak da hazırlanan ulaşım projeleri çerçevesinde milyonlarca insana iş yaratılacağını söylüyordu. Ayrıca NAFTA’yı yeniden gözden geçirme sözü vermişti.

En önemlisi propaganda olarak Obrador, işveren ve yolsuz bürokratlar arasındaki ilişkiye son vereceğini söylemişti. Herkes Meksika’da bilir ki, rüşvet ve para ile iş yaptırma bir gelenektir. Bunlardan en zararlı çıkan ise her zaman işçiler ve yoksullardır. Bu sistem daha önce PRI and PAN hükümetleri döneminde de vardı. Bu sistem Devlet Başkanı Vincente Fox döneminde en doruk noktasına çıktı çünkü PAN elit bir sınfın görevlerini üstlenmişti. Lopez Obrador bu çürümüş sisteme bir tehdit idi. Lopez Obrador ayrıca zenginlerin her zaman vermedikleri gelir ve iş vergilerinin zengin ve iş verenlerden alınacağını da propagandasının arasına katmıştı.

Bütün bunlar egemen sınıf için oldukça fazla ödün vermek demek. Egemen sınıflar, hile katılan seçimlerin yeniden yapılması veya oyların tamamen yeniden sayılması gibi bir olasılığa asla yanaşmazlar. Şu anda Lopez Obrador’un ve Meksika’nın radikal olmasında bu ayrıcalıklı ve egemen sınıfın izlediği politikaların sonucudur.

Meksika tarihinde iki tane sosyal ayaklanma geçirdi. İlki bağımsızlılka gelen ayaklanma ki o 1810’da olmuştu. İkincisi ise 1910 yılındaki yine bir seçime hile katılması ile gerçekleşmişti. 16 Eylül’de 2006’da 1910 yılının kutlamaları olacak ve aynı gün çok büyük bir gösteri sol muhalefet tarafından düzenlenecek. Bu Meksika’nın üçüncü büyük sosyal ayaklanması olabilir.

Kaynak: http://commentisfree.guardian.co.uk/roger_burbach/2006/09/a_new_revolution.html

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: