latin amerikan haber yorum

Venezüela’da Seçimler Yaklaştıkça Şiddet Olayları Artıyor

Posted by lahy 11/09/2006

Olayların büyümesi ile Rosales ziyaretini yarıda kesmek zorunda kaldı. Olaya müdahele eden polis göstericilere göz yaşartıcı bomba attı. Gösteride ikisi polis olmak üzere beş kişi yaralandı. Rosales her gitiği yoksul semt ve varoşlarda Cahvez taraftarlarının protestosu ile karşılaşıyor. Vargas’da başka bir barrio’yu ziyareti sırasında yine protesolarla karşılaşan Rosales, Chavez’i suçlayarak Chavez’in kendisine karşı suikast hazırladığını iddia etti.

demo.jpg

İçişleri ve Adalet Bakanı Jesse Chacon yaptığı açıklamada, hem Rosales’e karşı şiddet eylemlerini hem de Rosales’in sorumsuzca suçlamalarda bulunmasını kınadı. Chacon Rosales’e karşı protestoların şiddetli olmasında iki faktörün etkili olabileciğini söyledi. Bunlardan ilki: sıradan Venezüelalılar, 2002’de Başkan Chavez’e karşı girişilen askeri darbede yer alan Rosales’e tepkilerini gösteriyorlar. İkinciside: bu şiddet eylemlerini gizlice örgütleyen bir ajan grubunu olduğunu ve böylece sönük geçen Rosales seçim kampanyasının profilini artırmak gibi bir niyetleri olabileceğini söyledi.Bakan ayrıca Rosales taraftarlarının silah kullandığını ve bunun resimlerinin de basında olduğunu belirti. Bakan, Rosales’in daha önce üyesi olduğu AD partisinin bu tür taktikler kullanarak halk içinde korku yaratmak gibi amaçlarının olduğunu da belirti.

Rosales daha önce Petare barriosuna yaptığı ziyaret de 500 polis, 20 resmi görevli, 10 motorsiklet ve 20 araç tarafından korunmuştu. Başkan Chavez Zulia eyaletine yaptığı ziyaret de muhalefetin ABD emperyalizmin bir maşası olduğunu, seçim çalışması ile ilgili taktik ve emirlerini Miami ve ABD’nin Karakas elçiliğinde aldığını söyledi. Chavez, ABD’yi Zulia eyaletinin Venezüela’da ayrılması için çalışma yapmakla suçladı. Zulia geniş petrol yataklarına sahip bir eyalet.

Kaynak:http://www.venezuelanalysis.com/ Venezuela ABD gerilimi Tırmanıyor

 
Reklamlar

2 Yanıt to “Venezüela’da Seçimler Yaklaştıkça Şiddet Olayları Artıyor”

  1. haşim cem çelik said

    I hope that president chavez win the election.thi is very important not only venezuelan people but also all the socialists and anti-imperyalist.lets growing international solidarity with president chavez

  2. onur şimşek said

    Chavez karşısına çıkartılan en güçlü aday Rosales’in bile seçimlerde bir şansı olmadığı açıkça görülüyor. Amerika için seçim öncesi chavez tarafından suikastle öldürtülmüş (!) bir Rosales çok daha ciddi bir propaganda malzemesi sağlayacaktır. Sürprizlere hazır olmak gerek. Amerika’nın Venezuela’da tek atımlık kurşunu kaldı. Bunu Rosales’e sıkarak chavez’i zan altında bırakabilir. Seçimlerde yenilgiye uğramış bir Rosales, Bush için zavallılıktan öte bir durum oluşturacaktır. Bu yüzden yenik bir Rosales yerine ölü bir Rosales evladır. Umarım chavez’in mutlak zaferini gölgelemeyi başaramazlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: