latin amerikan haber yorum

Blokajlar: Yolları Kapatma Eylemleri

Posted by lahy 12/09/2006

Luis Hernández Navarro
La Jornada

Derin bir ekonomik kriz ülkeyi sarsıyor. Seçkinlerin arasındaki iktidar dengesini düzenleyen kurallar ihlal edildi. Kısa vadede yukarıdan bir anlaşma ihtimali ya da anlaşma yok. Demomratik Devrim partisi (PRD) ve İşçi Partisi (PT) milletvekillerinin San Lázaro Kongre binasını ( Millet Meclisi, Meksika Kongre’sinin ilk meclisi) 1 Eylül’de işgal ederek Başkan Fox’un konuşmasını engellemesi bunun bir örneğidir.

Meksika’nın ulusal topraklarının büyük bir bölümünde kontrol modeli hakkındaki ciddi kriz egemenlik ilişkilerini delik deşik ediyor. Boyun eğmeye alışmiş halk bunu yapmayı red etti. Yönetmenin kaderleri olduğunu düşünen insanlar kontrollarını sağlayamıyorlar. Aşağıdaki insanlar itaatsiz hale geldiler. Yukardakiler iktidarlarını yasa adı altında yukarıdan empoze etmeyi denediklerinde aşağıdakiler bunu görmezden geliyor. Bu Oaxaca, Chiapas, Lázaro Cárdenas madencileri ve Atenco köylüleri örneklerinde görülebilir.

Politik kriz ve konrol modeli krizi el ele tutuşuyor. Yukarıdakilerin kavgasından istifade eden aşağıdaki milyonlarca kişi itaasizliklerini sergiledi. Artık üzerlerine yıkılan gelişmeleri kabul etmiyorlar. Böylece yukarıdakilerin kavgasının yarattığı boşluklardan faydalanıyorlar. Ülke politik rejimin içine sığmıyor. İkitidar mücadelesini, uygulanmasını ve değerlerini düzenleyen kurallar iktidardakiler tarafından ihlal edildi. Bu kuruluşları rehine olarak aldılar.

PRD’nin yasal kurallar ile sosyal mobilizasyonlar arasında seçim yapacakken keşfedildiğini anladığından, ”hırsızı yakalayın” diye bağıran bir hırsız gibi hareket ettiğini ilan eden kişiler, bu kuruluşlar üzerinde, ilk olarak, yasal olmayan bir kuvvet uygulayanların, bizzat kendileri idi. Carlos Slim’in meşhur Chapultepec Anlaşması olmasa bu nasıl olurdu?

2000 yılında iktidara gelir gelmez, Başkan Fox, o zamanlarda, toplumun kendisinden bıktığı eski rejimi kapsamlı bir reformunu gerçekleştirme şansına sahipti. O, bunu yapmamaya karar verdi, bunun yerine başkanlık yetikilerini gizlice kullanmasına imkan veren araçları kullanmayı seçti.Bu araçlar seçim sürecinde Ulusal Hareket partisi (PAN) adayı Felipe Calderón Hinojosa lehine müdahalelerde bulunulması için kullanıldı. Bu araçlar ile Korporasyon Koordine Konseyi (CCE)’de ki işadamları, elektronik medya oligarşisi, Elba Esther Gordillo gibi rüşvetçi sendika liderleri, Katolik kilisesi hiyerarkisinin bazı bölümleri, ve 2 Temmuz seçimlerinde nihai olarak Calderón’u destekleyen Meksika’nın aşırı sağcı grupları bir araya getirildi.

Reforma Caddesinde Plantón’u [ Lopez Obrador taraftarlarının toplanması-kampı] ve Millet Meclis’inin işgalinin bir skandal olduğunu iddia eden kişiler, oylarını kullanan 15 milyondan fazla kişinin ve mevcut kurumlara tabii olmayan bir politik gelişmenin her zaman bloke edildiğini düşündükleri için oy kullanmayan bir çok milyon insanın politik temsilini engelleyen aynı kişilerdir. Milyonlarca Meksikalının dünya politik olaylarına katılımını engelleyen onlardır. Federal hükümete el koyarak, onu partizan amaçları için kullannlar kendileridir. Calderon’un Başkan olarak empoze edilmesine karşı sesleri Elektronik Medya’da bloke eden onlardır.

Politik temsilin kurumlarını yeniden kurtarmak için bu iktidarlar ile sosyal mobilizasyonlar vasıtasıyla karşı karşıya gelmek ve kuşatmak dışında başka geçerli bir yol yoktur. Onların otoritesinin uygulanmasını blokaj eylemleri ile imkansız hale getirmek dışında başka bir yol yoktur. Kendilerine yönetme görevi verenlerin meşru olmadığını adım adım ispat etmek için başka bir yol yoktur. Bu şekilde, caddelerin yada meclis sahnesinin hareketlenme halindeki vatandaşlar tarafından bloke edilmesi yukarıdan politik temsilin ve enformasyonun bloke edilmesine karşı verilmiş bir cevaptır. Bunlar daha önceki blokelere karşı verilmiş bir cevaptır.

Blokajlar bir çok Latin Amerika ülkesinde mücadelenin etkili bir araçıdır. Genel grev gibi geleneksel mücadele yöntemlerinin sınırları ile karşılaşan ve gayrı resmi ekonominin biçimsel olarak işçi olarak çalışmayı istisnaya dönüştürdüğü ülkelerde blokaj eylemleri değişik katmanların politik baskı yaratmasına izin veriyor. Bu eylemler ürünlerin ve iş güçünün dolaşımını engelliyor. Bunun sonuçu iş dünyası kayıplara uğruyor. Arjantinli piqueteros’lar blokaj eylemlerini başarılı bir şekilde hayata geçirdi. Bolivya’nn gaz ve su devrimleri bu eylemleri doğal kaynakların özelleştirilmesine karşı mücadelenin merkezi bir parçası yaptı. Neden Meksika bir istisna teşkil etsin?

Ülkeyi sarsan politik kriz halk eğer evlerine ya da kurumlarına geri çekilirse onlar için olumsuz bir şekilde sonuçlanacaktır. İktidardakiler ile karşılaşmak ve onları kuşatmak için yollara dökülmek şimdi herzamankinden daha gereklidir. Halkın muhalefetini kücümseyenler konuştukları şeyin farkında değillerdir. Eğer bilmiyorlarsa, bizi bekleyenlerin neler olduğunu öğrenmeleri için Oaxaca boyunca bir yürüyüşe çıkmalarına izin verelim.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: