latin amerikan haber yorum

14. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi Küba’da Toplandı

Posted by lahy 14/09/2006

Küba’nın ev sahipliği yaptığı 14. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi, pazartesi günü Havana Konferans Merkezi’nde yapılan açılış toplantısıyla başladı.

Açılış toplantısında konuşan Küba Dışişleri Bakanı Felip Perez Roque, “Bugün Bağlantısızların her zaman olduğundan daha gerekli hale geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz… Bu birlik yaşadığımız bu adaletsiz ve eşitsiz dünyada haklı taleplerimizi duyurmak ve mücadele etmek için en uygun yerdir” diye konuştu. Bağlantısız ülkelere birleşme ve üçüncü dünyanın ortak çıkarlarını savunma çağrısında bulunan Roque, tek kutuplu dünya düzeninde yoksul ülkelere yönelik tehdidin katlanarak arttığına dikkat çekti.

Toplantıyı yöneten Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Abelardo Moreno, ekonomi ve politika başlıkları altında önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

Siyasi Komite’nin küresel ve bölgesel bir dizi gündemi ele aldığını belirten Moreno, Venezüella, Küba ve saldırı tehdidi altındaki diğer ülkeler dahil Bağlantısızlar Hareketi ülkelerine yönelik eylemleri kınayan bütün maddelerin kabul edildiğini belirtti.

Ekonomik Komite’nin de ekonomi ve gelişme sorunları üzerine incelemelerini bitirdiğini bildiren Moreno, insan haklarıyla ilgili sorunların incelenmekte olduğunu açıkladı. Moreno, insan halkları ile ilgili Zirve belgelerinde, hareketin “bütün ülkelerin bütün haklara riayet etmesi”ni talep ettiğini vurguladı.

Yüzden fazla ülkenin dışişleri bakanları Bağlantısızlar Hareketinin geleceğini tarif edecek metne son halini vermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Zirve organizasyon komitesi Çarşamba ve Perşembe günleri, kendini dünyanın kurtarıcısı olarak gören grubun geleceğe dair önemli temaları masaya yatıracağı iki interaktif toplantı gerçekleştirileceğini bildirdi.

Filistin sorununun da ele alınan bugünkü toplantıda İsrail saldırganlığı karşısından Filistin davasını destekleyen beyanlar verildi. Bağlantısızlar hareketi üyesi 100 ülke temsilcisi bu oturumda İsrail’i insanlık suçu işlemesinden dolayı şiddetle eleştirdi. Havana’daki oturumda İsrail’in batı Şeria’dan çekilmesi, Gazze’ye saldırıların durması ve Filistinli devlet makamlarının serbest bırakılmasına dair bir belge de ele alındı.

Bu zirve “İsrail’in Lübnan saldırısının, Filistin halkına yönelik saldırıların, İran üzerindeki baskının yoğunlaşmasının ardından gerçekleştiriliyor” diyen Roque, Küba ve Bağlantısızların ABD’nin çifte standardına karşı İran’ın barışçıl nükleer enerji geliştirme hakkının arkasında olduklarını vurguladı. “BM Genel Kurulu’nun neredeyse üçte ikisine sahip olan Bağlantısızların tüm dünyaya gücünü gösterme zamanı gelmiştir” şeklinde konuşan Roque, gelecek için faydalı olacak açık ve dürüst tartışmalar dışında Bağlantısızların bağımsızlıklarını ve egemenliklerini korumak için birlik ve dayanışma içinde hareket etmeleri gerektiğini ifade etti. Roque “güçlüler tarafından yönetilen dünya düzenine karşı safları sıklaştırıyoruz” ifadesini kullandı.

Oturumun heyet başkanlarından bir yetkili verdiği haberde Mayıs ayında İran nükleer meselesi ile ilgili Bağlantısızlar Hareketinin yayınladığı bildirinin güncellendiği ve bir paragraf eklenerek, İran ile ön şart koşulmayan müzakere sürecinin yeniden başlamasının istendiğini karar bildirisinin hazırlandığı yer aldı.

Bağlantısızlar hareketinin mayıs ayında yayınladığı kararda barışçıl nükleer enerjinin doğal olarak bütün ülkeler tarafından kullanılabileceği vurgulanmış, İran nükleer meselesinin güven ortamı yaratılarak çözümlenmesinin desteklendiği belirtilmişti.

Zirvenin terörizmin her türünü reddeden bir sonuç bildirgesiyle bitirileceğini ifade eden Moreno, 11 Eylül olaylarına atfen terörizme karşı mücadelenin “belirli günler”e sıkıştırılamayacağının, mücadelenin davranış politika ve eylem yoluyla verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Moreno, Bağlantısızlara katılmak için başvuran Haiti, Saint Kitts ve Nevis ülkelerinin başvurularını da değerlendireceklerini ifade etti. Bu ülkelerin katılımı gerçekleştiği takdirde harekete üye ülkelerin sayısı 118 olacak.

Öte yandan Şili’nin Küba Elçisi Jaime Toha 11 Eylül 1973’te faşist bir darbe sırasında öldürülen sosyalist lider Salvador Allende’yi anma töreninde, Allende’nin fikirlerinin ve ilkelerinin bugün Bağlantısızlar Hareketi’nde yaşadığını ve temsil edildiğini belirtti.

16 Eylül’e kadar sürecek olan zirveye aralarında İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinecad, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in de bulunduğu 50 devlet liderinin yanı sıra BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da katılması bekleniyor. Küba delegasyonuna liderlik edeceği açıklanan, ancak sağlık sorunları nedeniyle tüm toplantılara katılamayacak olan Fidel Castro’nun ilerleyen günlerde konuk ülkelerin liderlerine bir yemek vereceği bildirildi.

Dünya çapında gerileme tehdidi yaşayan ekonomik ve politik hegemonyasını askeri araçlarla dengelemeye çalışan ve başarısızlıkları arttıkça daha da saldırganlaşan ABD emperyalizmi, geniş bir karşı paltformun oluşumuyla yüz yüze. Bu sürecin güncel bir ifadesi de Latin Amerika’daki Küba-Venezüella ekseni ile, tehdit alındaki Ortadoğu ülkelerini ve uluslararası alandaki pozisyonlarını daha avantajlı konuma taşımak isteyen diğer bir dizi kapitalist ülkeyi bir araya getiren Bağlantısızlar Hareketi. Başkanlığı üç yıllığına Küba’ya geçen bu amorf ve heterojen bileşimin, bütün kısıtlarına rağmen, uluslararası siyasette ABD emperyalizminin canını fazlasıyla sıkacağı tartışma götürmez bir gerçek.

Bağlantısızlar Hareketi, iki kutuplu dünya koşullarında, Yugoslavya, Mısır ve Hindistan önderliğinde, ABD ile SSCB arasında bir denge platformu olma iddiasıyla dünya sahnesine çıkmıştı. Bu iddiasına karşın, üçüncü dünya ülkelerinin kapitalist sınırlara sahip bir birliği olarak kalan Bağlantısızlar, ilk başta Çin tarafından desteklenmişti. Küba’nın katılımıyla 80’lerde SSCB’ye yakın bir çizgi izleyen birlik SSCB’nin çöküşünden sonra etkisini yitirdi. Bağlantısızların bir döneminden miras kalan biçimsel platform, emperyalist saldırganlığın tırmanması karşısında uluslararası alanda gelişen savunma refleksleri ve Küba-Venezüella ekseninin emperyalizme karşı uluslararası birlik çağrılarının da etkisiyle bir yeniden şekillenme ve etkinleşme sürecine girmiş bulunuyor. (latinbilgi.net)

Kaynaklar: Prensa Latina, IRNA, sol.org.tr

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: