latin amerikan haber yorum

Uruguay: Diktatörlük Suçluları

Posted by lahy 14/09/2006

Uruguay’da eski bir istihbarat şefinin intiharından sonra yedi eski ordu mensubu ve bazı polis memurları tutuklandı. Pazar günü eski bir ordu üyesi ve aynı zamanda savunma ajanı olduğu bilinen Rodriguez Buratti kafasına sıkılmış bir kurşunla ölü bulundu. Buratti’nin mahkemece tutuklanmak için aranan isimler arasında geçtiği bildirildi. Tutuklamanın gerekçesi olarak, solcuların 1970’lerde askeri diktatörlük döneminde Arjantin’e kaçırılıp işkenceye maruz bırakılması gösteriliyordu.

Tutuklanan memurların çok ciddi güvenlik önlemleri altında sorgulanacağı bildirilirken, mahkeme tarafından tutuklanma kararı çıkan başka bir askerin ise kaçtığı öğrenildi. 1970’lerde Arjantin sınırına yakın olan bölgelerde, iki ülkenin de muhaliflere karşı yürüttüğü baskıcı ve işkenceci siyasetten pek çok çocuk ve Uruguaylı kaçırılarak ve yok edilerek nasibini almıştı.

Birçok insan hakları örgütü Condor Operasyonu olarak bilinen, solcuların kaçırılması ve kaybedilmesi ile ilgili eski diktatörlük ülkelerinin suçlulara cezalarını vermesi konusunda baskı uygulamaya devam ediyor. 1986’da diktatörlük suçları için bir af yasası çıkarılmasına rağmen uzmanlar, affın sadece Uruguay içinde işlenen suçları kapsayabileceğini oysa Arjantin’de ortadan kaybolan muhalifler için araştırma yapmaya hakları olduğunu bildirdiler. Buratti de Arjantin’e kaçırılan Uruguaylılar’dan dolayı suçlamalara hedef olmuştu.

Diktatörlük döneminde Uruguay’da en az 26 kişinin bu koşullarda ortadan kaybolduğu bildirilirken Arjantin’de bu sayı, resmi rakamlarla bile 13 bin kişiyi buluyor. Bazı gruplar ise bu sayının 30 bin olduğunu iddia ediyorlar.(SOL)

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: