latin amerikan haber yorum

Bolivarcı Gençlik Konferansta

Posted by lahy 16/09/2006

Venezuela Ulusal Gençlik Kurumu (INJ) ve Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) Latin Amerika ve Karayipler Komisyonu’nun (CLAC) çağrılarıyla 14 ve 15 Eylül’de Karakas’ta düzenlenen “Bolivarcı Devrim, Gençlik ve Sosyalizm” başlıklı uluslararası konferans başladı. Konferansın amacı “Uluslararası Gençlik Hareketi’ni ve onun sosyalizm için verdiği anti-emperyalist mücadeledeki rolünü güçlendirmeye olanak sağlayan deneyim paylaşımı yoluyla, mevcut dünya koşulları ve Venezuela gençliğinin niteliklerini göz önüne alarak, Bolivarcı Devrimin gelişimini sağlayan bir dizi politikayı dünya gençlik örgütlerine anlatmak ve fikirlerin yayılmasını sağlamak,” olarak açıklandı.

Perşembe günü başlayan konferans iki güne dağıtılmış üç oturum şeklinde yapıldı. Her oturumda iki konuşmacının olduğu konferansta tartışmaya açılan başlıklar şunlar oldu:

1- Bolivarcı Hükümetin Sosyal Politikaları, sosyalizme bir bakış açısı

2- Halkın İktidarı ve Bolivarcı Devrime gençliğin katılımı

3- Dünya gençliğinin ve Venezuela gençlik hareketinin şu andaki rolleri

Emperyalizm karşıtı gençlik
Birçok ülkeden örgütün temsilcilerinin katıldığı toplantı Venezuela basınında dünyadaki gençlik mücadelesinin geleceğine yönelik deneyim paylaşımı olarak yorumlandı. Venezuela Komünist Gençliği (JVC) genel sekreteri Carlos Aquino konferansın yoğun bir gündemi olduğunu belirterek, konferansta Latin Amerika gençliğinin ve dünya gençliğinin Bolivarcı politikaları tartışma fırsatı bulduklarını söyledi. Aquino konferansın barış ve sosyal adalet için emperyalist saldırılara karşı birlik çağrısı olduğunu ve gençliğin sosyalizmin yapılandırılması için geçirilen değişim sürecinde çok önemli bir role sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantıya İspanya, Britanya, Kolombiya, Arjantin, Yunanistan ve diğer ülkelerden delegasyonlar katılım gerçekleştirdi. Konferans aynı zamanda toplantıyı düzenleyen Venezuela Komünist Gençliği’nin 59. kuruluş yıldönümü ile de aynı zamana rastlıyor. Yaklaşık 100 ulusal ve uluslararası örgütün davet edildiği konferansta Venezuela Komünist Partisi 12. Kongresi’nde alınan kararlar üzerine tartışmalar da yürütülüyor. Bu kongrede kömünist gençliğin öğrenciler, işçiler ve toplumdaki genç insanlar üzerindeki büyük etkisinin ortaya çıkartılması ve Venezuelalı gençlerin örgütlenmesi ve bilinçlendirilmesi için çağrı yapılmıştı.(SOL)

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: