latin amerikan haber yorum

Küba Dünyaya Işık Dağıtıyor

Posted by lahy 16/09/2006

Küba’nın kamu sağlığı, tıp eğitimi, temel bakım ve uzmanlık kollarında hızlı bir gelişme göstermesini ve 1970’lerin sonlarında ülkenin bu alanlarda birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakmasını sağlayan 1959 Küba Devrimi meyvelerini diğer ülkelerin yoksullarına da dağıtmaktan kaçınmıyor. ABD’nin yıllardır süren ağır mali ambargosuna rağmen yıllardır eğitim ve tıp alanlarında muazzam ilerlemeler sağlayan Küba, ‘Mucize Operasyonu’ adlı program çerçevesinde gelecek birkaç ay içinde Afrika ve Asya ülkelerindeki görme bozukluğu ve engeli olan yüz binlerce yoksul insana Kübalı doktorlarca ücretsiz göz cerrahisi hizmeti sunulacak.

Bu, aslında Küba’nın Latin Amerika’da ve Karayipler’deki 28 ülkede yüz binlerce yoksula görme duyusunu kazandıran kampanyasının genişletilmiş devamı. Programın 2004 Temmuz’unda bir grup Venezüelalı hastayla başlamasından bu yana Kübalı doktorlar özellikle katarakt hastaları olmak üzere 375 bin 619 hastayı ameliyat etti.

KAMPANYA DAHA DA BÜYÜYECEK
Kampanya yetkilileri, Havana’daki 34 ameliyat odasına sahip Küba Oftalmoloji (Göz Hekmliği) Enstitüsü’nün 62 doktoru ve çok sayıdaki sağlık çalışanının, eşzamanlı ameliyatlar yapacağını belirtiyor. Enstitünün yöneticisi Marcelino Rios Torres, Havana’da Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi için bulunan gazetecilere yaptığı açıklamada, “Asya ve Afrika’da birçok ülke Küba’dan bu konuda yardım istedi. Aralık ayında Küba hükümetince sağlanan teknolojiyi kul-lananan ilk göz kliniği Asya ve Afrika’da henüz belirlenmeyen bir ülkede açılacak ve bunu diğerleri izleyecek” dedi. ‘Mucize Operasyonu’ ayrıca Venezuela ve Boliv-ya’daki kliniklere de taşınacak ve Kübalı doktor ve sağlık çalışanlarından oluşan ekipler, Ekvador ve Meksika’ya gönderilecek. Küba hükümeti kampanya çerçevesinde ameliyat masraflarının yanı sıra yol ve diğer masrafları da karşılıyor.

SIRF PARALARI OLMADIĞI İÇİN…
Program büyürken, Küba çoğunlukla Avrupa Birliği ve Asya’dan göz cerrahisi alanında birçok teknoloji elde etti. Küba’nın kazandığı teknolojiyi uzmanlarını yoksulların hizmetine sunarak kullandığını söyleyen enstitünün yönetici yardımcısı Reinaldo Ri-os Caso, “Hastaların tamamı yoksul ve yoksul olmaları nedeniyle yıllardır görememeye mahkûm olmuşlar. Bu insanlar böyle bir yardım almasaydı tedavi olanağı olmasına rağmen paraları olmadığı için körlüğe mahkûm olmaya devam edeceklerdi” diyor.

Program birçok ülkedeki yoksulun gün ışığını görebilmelerini sağlarken, Küba’da da birçok insan için mucize niteliğinde. 1959 devriminden önce Küba’da sadece 117 göz doktoru hizmet verirken, Fidel Castro iktidara geldiğinde bu sayı 37 idi. Şimdi 800’den fazla ve yakında bine ulaşması bekleniyor. Kübalı doktorların 79 bin 828 Kübalı hastası bulunuyor.

Kampanyaya katılanların bayraklarıyla donatılmış enstitünün bekleme odalarından birinde 73 yaşındaki Maria Guadalupe Ortiz Calderon katarakt ameliyatı için gün sayıyor. Calderon, insanlarının genellikle aç olduğunu söylediği Meksika’nın Arteaga köyünden gelmiş. İki yıldan fazla bir zamandır tedavi için gerekli parası olmaması nedeniyle katarakt, Calderön’un görme duyusunun neredeyse tamamını yitirmesine neden olmuş. Calderon, köyündeki insanların Küba’daki programı duyduklarını ve eşinin kendisini programa katılmasını söylediğini anlatıyor. Böylece Meksikalı yetkililer gerekli belgeleri hazırlayarak onu Hava-na’ya göndermiş. Calderon, geçen hafta Küba’ya vardığında Kübalı hemşireler ona göz damlası vererek ameliyata hazırlamış. Calderon “Bu damlalarla Tanrıya şükür, biraz olsun görebiliyorum” diyor ve artarda teşekkür ediyor. Dünyanın süper gücü ABD’nin burnunun dibinde ağır mali ambargoya rağmen sosyalist sistemi yaşatmaya çalışan Küba, 47 yılda sağlık alanında çarpıcı başarılara imza attı ve birçok gelişmiş ülkeyi hatta ABD’yi bile geride bıraktı. Örneğin bebek ölüm oranı ABD’de binde 12, Türkiye’de binde 80 iken Küba’da binde 6. Her bin kişiye 6 doktor düşüyor. Bu oran ABD’de binde 2.5. Rios Caso ‘Mucize’yi şöyle anlatıyor: “Bunun ‘Küba’da üretildiği’ doğru: Sabah üçe veya dörde kadar ameliyata giren doktor-larlar muazzam bir kararlılıkla çalışıyor. Bu Küba devriminin gerçek bir ürünüdür.” AP- Birgün

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: