latin amerikan haber yorum

Lula’nın Tehditleri Bolivya’ya Geri Adım Attırdı

Posted by lahy 17/09/2006

La Paz: -Brezilya devlet başkanı Luiz Inacio Lula de Silva’nın Morales’e yaptığı bir telefon konuşması ve görüşmeleri askıya alacakları tehditi Bolivya Hükümeti’nin ulusallaştırma konusunda geri adım atmasına neden oldu. Brezilya’nın Petrobras, İspanya’nın Repsol İspanya’nın Repsol ve Fransa’nın Total şirketlerinin tesislerine el konması kararı geçici bir süre için uygulanmayacak.

Lula, yaptığı telefon konuşmasında görüşmeleri askıya aldıklarını açıklarken, Bolivya tek taraflı eylemlerinde ısrar ederse daha sert tedbirler alacakları tehditinde bulundu.

La Paz’da Başkan yardımcısı Alvaro Garcia Linera, Küba’da bulunan Evo Morales’in yerine konuşarak, Lula’nın tehditlerini bildirdi ve istifa eden Hidrokarbonlar Bakanı Andrés Soliz ‘i eleştirdi.

Geri adımlar

12 Eylül günü, Hidrokarbon Bakanlığı Bolivya Petrol ve Gaz şirketi YPFB’nin resmi olarak Petrobras, Repsol ve Total tarafından işletilen rafinerilerin mülkiyetini aldığını duyurdu.

Bakan Soliz, devlet şirketi YFBP’nin petrol ve gaz, ihraç eden tek şirket olacağını ve böylece, 1 Mayıs’da alınan tarihi kararı sonucuna ulaştırdıklarını söyledi.

Brezilya hükümeti bu kararı derhal red etti ve bunun sonucu olarak, başkan yardımcısı Linera, Hidrokarbonlar bakanını eleştirdi. Garcia Linera, Soliz’i ” Brezilya ile sunni ve gereksiz bir kriz yaratmak” ile suçladı.

Yeni tehditler

Kararın geri alındığını öğrenen Lula, Bolivya ile bütün sorunlarını diplomatik yollardan çözmeye çalıştıklarını söyledi. Ancak, Lula, Bolvya hükümeti tek taraflı kararlar almaya devam ederse daha sert tedbirler alma tehditinde bulunmaktan geriş kalmadı.

COB hükümeti eleştiriyor

Lula’nın baskı ve tehditi öncesi, Bolivya İşçi sendikaları merkez(COB) Morales’den gerçek bir ulusallaştırma için adım atmasını ve Petrobras’ın tehditlerine boyun eğmemesini istedi.

COB liderlerinden Sósimo Paniagua, ” Uluslararası şirketler yalnızca petrol istiyor ve kaynaklarımızı soymaya devam ediyorlar. Brezilyalı şirket kaynaklarımıza sahip çıkmak istiyor ancak işçiler buna izin vermeyecektir.” dedi.

COB hükümetin geri adım atması halinde işçilerin eylemlere başlayacağını bildirdi.

Öte yandan, Dante Pino Archondo Hoyboliva.com sitesinde bu konu ile ilgili yazdığı makalade, ” Alvaro Garcia, ULUSALLAŞTIRMA konusunu çok iyi biliyor: Konuşmalarda kitlelerin ajitasyonu ve bir değişiklik olduğunu göstermek için kullanılan bir sözden ibaret” diye yazdi.

Sağa kayış

İstifa eden Soliz’in yerine atanan Carlos Villegas eski planlama bakanlarından ve daha önce Mutun madenlerinin özelleştirilmesini gerçekleştirmiş. Yabancı tekellerle görüşmeleri yürüten Juan Carlos Ortiz ise eski Petrobras müdürlerinden. Morales hükümetinin yaptığı tayinler hükümetin sağa kaydığı ve Morales’in uluslararası tekellerin baskısına boyun eğdiğini gösteriyor.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: