latin amerikan haber yorum

EL Alto Halkı Su İşleri Bakanı Mamani’nin İstifasını İstiyor

Posted by lahy 19/09/2006

El Alto Halkı Fransız firması SUEZ’e ait Illimani Su İşletmelerinin yüksek tarifeler uygulamasına izin verildiği, Bakan Mamani’nin borçlarının silindiği ve halkın tazminat ödenmeksizin kamulaştırma mücadelesine ihanet edildiği gerekçesiyle Su İşleri Bakanı Abel Mamani’nin istifasını talep ediyor.

El Alto yerel komiteleri (Fejuve) eski başkanı olan Abel Mamani, bakan olduktan sonra kamulaştırma konusunda verdiği mücadeleyi unutarak, sesini kıstı ve Fransız firmasının su fiyatlarını yükseltmesine izin verdi. İllimanı firması yapmakla yükümlü olduğu yatırımları da yapmadı.

El Alto’da bulunan sosyal hareketler İllimani firmasının Bolivya’dan kovulmasını ve bakan Mamani’nin derhal görevden alınmasını talep ediyorlar.

Bir sosyal hareket sözcüsü, ” Abel Mamani, gaz kaynaklarının savunusu ve hidrokarbonların tazminat verilmeksizin kamulaştırlması için mücadele veren El Alto halkına ihanet etti. Mamani bir çok kereler halkın taleplerini savunma sözü verdi ancak bu taleplerin gerçekleşmesi için hiç bir şey yapmadı.. Bakanın FEJUVE, COR, COB, önünde bakan olarak yaptıklarının raporunu vermesini ve Su firmasının kamulaştırılması konusunda niçin suskun durduğunu açıklamasını istiyoruz. ” dedi.

Öte yandan FEJUVE lideri Edgar Patana “ El Alto halkının tazminat verilmeksizin ulusallaştırma talebinin hayat geçirilmesini istiyoruz. Bu nedenle mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Bolivya Şöförler Konfederasyonu başkanı Pedro Medrano, “ Ulusallaştırma Bolivya halkına karşı bir kandırmacadır. Başkan ve özellikle eski bakan Soliz Rada hidrokarbon kaynakları ulusallaştırıldı diyerek bizi kandırdı.” dedi.

El Alto Halkı Fransız SUEZ Tekeline Ait Su İşletme Tesislerini İşgal Kararı Aldı

Şehir Su Şebekelerinin Yeniden Ulusallaştırılması İçin Mücadele Sürüyor

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: