latin amerikan haber yorum

Meksika Yine Sokaklara Döküldü

Posted by lahy 19/09/2006

Latin Amerika ülkelerinden Meksika, Bağımsızlık Günü’nde, geçen aylarda yapılan ve yaygın hile ile yolsuzluk skandallarına sahne olan devlet başkanlığı seçimlerinden bu yana süren gösterilerin en kitlesellerinden birine sahne oldu.

Başkent Mexico City’nin merkezindeki Zocalo Meydanı’nda toplanan yüzbinlerce emekçi, seçim sonuçlarını tanımadıklarını birkez daha yineleyerek, seçimlerde Amerikan yanlısı Felipe Calderon’a karşı yarışan ve devlet başkanlığını yüzde 1 gibi küçük bir oranla kaybeden halkçı aday ve eski Mexico City Belediye Başkanı Andres Lopez Obrador’u, ülkenin “yasal başkanı” ilan ettiler.

Obrador’u, halkçı liderin yaklaşık bir aydan bu yana sözünü ettiği, “var olan hükümete paralel demokratik hükümüte başkan atayan” Meksikalı emekçilerin sembolik kararı, siyasi gözlemciler ve uzmanlar tarafından “Calderon karşıtı gösterilerin artarak süreceği ve Meksika’nın daha derin bir siyasi kriz eşiğinde olduğu” yorumlarına neden oldu.

Gösteriler sürecek

Zocalo Meydanı’nda yapılan gösteride emekçilerin kendisini “başkan” ilan etmesini memnuniyetle karşılayan Obrador, “Başkanlık yarışını biz kazandık. Bana verdiğiniz görevi; Meksika’nın yasal başkanlığı görevini kabul ediyorum, çünkü biz hileyi reddediyoruz” dedi.
Obrador, “Yalnız değilsin”, “Hileye hayır”, “Fox ve Calderon, demokrasi düşmanları” sloganları eşliğinde, eylemlerin “meşru olmayan başkan” Calderon görevini bırakıncaya değin süreceğini de ifade etti.

Yedi haftaya yakındır işgal altında olan Zocalo Meydanı’ndaki konuşmasında, Meksikalılar’ı Calderon’u başkanlığını destekleyen Meksikalı tekelleri boykot etmeye çağıran Obrador ayrıca, “Sadece Meksikalı şirketleri değil, Calderon’a destek veren uluslararası tekelleri; Wal-Mart ve Citigroup’u da boykot edeceğiz” diye konuştu.

‘Calderon’u takip edeceğiz’

Zocalo’daki kitlesel eylem nedeniyle başkent trafiği tamamen dururken, eylemcilerden Lidia Alvarado, “Calderon için zorlu günler başlıyor. Hem de çok zorlu günler. Çünkü, O nereye giderse gitsin, biz de onu takip edeceğiz ve hile ile başkanlık koltuğuna oturduğunu hatırlatacağız” dedi.

Bu arada, Zocalo Meydanı’ndaki eylemin yanı sıra, Meksikalı emekçiler, Bağımsızlık Günü nedeniyle düzenlenen askeri geçite katılan eski Devlet Başkanı Vicente Fox’u da protesto etti.

Sadece Latin Amerika değil, Amerika kıtasının tamamı açısından kritik bir önemi bulunan Meksika seçimleri, Amerikan yanlısı aday Felipe Calderon’un partisi “Ulusal Hareket Partisi” (PAN) yöneticileriyle üyelerinin tezgahladığı hile ve yolsuzluk olaylarına sahne olmuştu. Kendisi de PAN üyesi olan eski Devlet Başkanı Vicente Fox ise, seçimlerdeki usulsüzlüklere göz yummakla ve hatta bizzat katılmakla suçlanmıştı.

2 Temmuz’da yapılan seçim sonuçlarını reddeden ve hakkını sokaklar ile mahkemelerde arayacağını ilan eden Obrador’un, “oylar yeniden ve elle tekrar sayılsın” talebi Federal Seçim Mahkemesi’nce kabul görmemiş ve seçimlerde herhangi bir usulsüzlük yapılmadığına kanaat getiren mahkeme, geçen hafta Calderon’u resmen başkan ilan etmişti. Bu kararın ardından ülkedeki eylemler yoğunlaşmıştı. Obrador’un partisi “Demokratik Devrim Partisi” (PRD), Meksika’nın bağımsızlık günü olan 16 Eylül’ü “Ulusal Demokratik Geçiş” günü ilan etmiş ve eylemlere bugüne kadar kısa bir ara vermişti.

Venezülla ile ilişkiler gerildi

Meksika hükümeti, Venezüella’yla olan diplomatik ilişkilerini “gözden geçireceğini” açıkladı. Bu kararına, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in, ülkede 2 Temmuz’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerine ilişkin açıklamalarını gerekçe gösteren Meksika Dışişleri Bakanlığı, “Meksika hükümeti, ülkenin seçim süreci ve sonuçlarına ilişkin yapılan tüm yargılamaları reddetmektedir. Bu yargılar yanlış olmalarına rağmen, biz bunları içişlerimize karışma girişimi olarak görmekteyiz. Bu sebeple Venezüella ile olan diplomatik ilişkilerimizi yeniden ele almaya ve son yaşananlar doğrultusunda bu ilişkilere yeni bir vizyon verme amacındayız” ifadelerini kullandı.

Venezüella’nın halkçı lideri Hugo Chavez, geçen hafta yaptığı açıklamada, Meksika hükümetini, hile olaylarına sahne olan seçim sonuçları nedeniyle eleştirmiş ve ülkesinin, hakkında hile suçlamaları bulunan Amerikan yanlısı lider sağcı Felipe Calderon’un başkanlığını tanımadığını açıklamıştı.(Evrensel)

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: