latin amerikan haber yorum

Chavez’den petrol Tehdidi

Posted by lahy 20/09/2006

Venezuela lideri Hugo Chavez Tahran yönetiminin nükleer faaliyetlerine kuvvetle destek verdi ve Washington yönetimini de uyardı: Eğer, İran’a saldırırsanız biz de Amerika’ya petrol sevkini durdururuz. Petrolün varil fiyatı 100 doların üzerine fırlar.

İran Cumhurbaşkanı’nı Küba’daki Bağlantısızlar Konferansı ardından ülkesinde ağırlayan Chavez, Mahmud Ahmedinecad’la birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Ahmedinecad’ın kısa Venezuela ziyaretinin sonunda ülkesinin tartışmalı uranyum zenginleştirme programına ilişkin sorulardan kaçınması zordu. Ülkesinin geçmişte olduğu gibi konuyu uluslararası müzakerelerde çözmeye çalışacağını açıklaması kimileri için sürpriz oldu.

Ama İran Cumhurbaşkanı görüşmeleri hızlandırmaya da gerek olmadığını söyledi. Evsahibi Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in açıklamaları ise daha sertti:

”Amerika’ya barış amaçlı nükleer enerji geliştirme çalışmalarını durdurma hakkını kim veriyor?” diye soran Chavez, sonra da ”Üstelik Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombaları attıktan sonra” diye de devam etti.

Venezuela lideri, Washington’u da uyardı: Yeni bir savaş istemiyoruz, ama İran saldırıya uğrarsa bunun felaket sonuçları olacaktır.”

Chavez, İran’a bir saldırı durumunda Amerika Birleşik Devletleri’ne petrol sevkini keseceğini sık sık yineledi.

Böyle bir senaryoda İran’ın da petrol sevkini keseceği dikkate alındığında, Chavez’e göre, petrol fiyatları 100 doların üzerine çıkabilir.

Venezuela lideri ülkesinin nükleer teknolojiyle ilgisi konusunda ise, bütün ülkelerin nükleer de dahil olmak üzere alternatif enerji seçenekleri geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Chavez, Venezuela Enerji Bakanlığı’nın nükleer konularla ilgili bir birimi olduğunu doğruladı.

Chavez, şu anda nükleer teknoloji konusunu değerlendirdiklerini söyledi.

1950’lerde Venezuela Latin Amerika’nın nükleer araştırma tesislerine sahip olan ilk ülkesiydi. Ancak askeri diktatörlük daha sonra mali kaynak bulunamadığından bu tesisleri kapatmıştı.

İran ve Venezuela Ahmedinecad’ın Caracas gezisi süresince toplam 29 ikili anlaşma imzalayarak işbirliğini iyice gelişti(BBC)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: