latin amerikan haber yorum

Meksika’nın Kaynayan Kazanları

Posted by lahy 22/09/2006

Binlerce eylemci Oaxaca yönetiminin artık iktidarda bulunan PRI partisine değil, Oaxaca Halkı Genel Meclisi’ne (APPO) ait olduğunu ilan etti.
Nihal Ünver (soL)

Meksika’nın yeni devlet başkanı Felipe Calderon, önceki gün Meksika’nın en büyük turistik şehirlerinden biri olan Oaxaca’daki eylemlerle ilgili bir demeç verdi. Oaxaca’daki solcu öğretmenlerin federal hükümetin istifasını isteyen eylemlerini ülkenin şu anda uğraşmak zorunda olduğu en büyük sorun olarak değerlendiren Calderon, “Obrador destekçilerinin seçimlere hile karıştığını reddetmesi bile daha iyiydi, en azından Oaxaca’da olduğu gibi şiddet eylemlerine başvurulmadı,” diye konuştu.

Öğretmenlerin aylardan beri devam eden eylemlerinde son aylarda polislerin eylemcilerin üzerine ateş açması üzerine ölümlerin yaşandığını bilmezden gelen Calderon, sorunun nasıl çözeceğine dair hiçbir şey söylemedi.

Meksika’nın yeni hükümetinin, eski başbakan Vincente Fox gibi federal hükümetle arabuluculuk yapıp yapmayacağı henüz bilinmezken, geçen hafta sonunda yapılan bağımsızlık günü kutlamaları esnasında Oaxaca’da eylemciler, eyalet yönetiminin artık iktidarda bulunan PRI partisine değil, Oaxaca Halkı Genel Meclisi’ne (APPO) ait olduğunu ilan etti. APPO’nun sözcülerinden Nancy Davies, yeni hükümetin Oaxaca’daki sorunları çözmek için baskı kullanacağından emin olduklarını; çünkü Calderon’un ancak bu şekilde ulusal meşruiyetini ilan edebileceğini dile getirdi. Davies ayrıca Meksika ordusundan 57. Piyade Taburu’nun 21 Ağustos’tan beri şehrin güneybatısında konuşlandığını, Kuzey Sierra’da da aynı şeyi gözlemlediklerini bildirdi. Davies, bu askeri tehditten gözlerinin korkmadığını; çünkü siyasi ve ekonomik nedenlerden ötürü Meksika halkında genel bir huzursuzluğun gözlendiğini belirtti.

Oaxacalı öğretmenlerin daha fazla sosyal hak ve ücret için başlatmış oldukları geleneksel eylemleri, destek veren farklı grupların katılımıyla kitle eylemi haline gelmeye başladı. Solcu başbakan adayı Obrador’u destekleyenlerin de Oaxaca halkının yanında yer alması bir yana, Bağımsızlık günü olan 16 Eylül’de APPO dört ayrı koldan yürüyüş organize etti. Öğretmenler delegasyonunu ve diğer sivil organizasyonları barındıran Halk Mücadelesi İçin Geniş Cephe (FALP), Halkçı Devrimci Cephe (FPR) ve Halk Savunması İçin Komite (CODEP) APPO’ya olan desteklerini belirterek yürüyüşlere katıldılar. Bağımsızlık günü kutlamaları Mexico City’de askeri ve polis üniformalarıyla gerçekleşirken, eylemciler yerel kıyafetlerle ve Oaxacalı kadınlarla birlikte yürüyüş düzenledi.

Meksika’da son aylarda özellikle seçimlere hile karışması iddiasıyla yaşanan gerilimli günlerin kimden yana sonuçlanacağı henüz belli olmazken, yaşanan olayların sadece seçim hilesine dayandırılamayacağı yorumları yapılıyor. Nitekim Meksika halkının kazanılmış sosyal haklarının son 15 yıl içinde birçok kez kırpılması ve NAFTA anlaşmalarıyla tarımın aşamalı olarak yok edilmesi, pek çok Meksikalının zor şartlar altında ABD’ye göç etmesine neden oldu.

Kaynak: http://www.sol.org.tr

 
Reklamlar

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogcu bunu beğendi: