latin amerikan haber yorum

Venezüellalı Bakana ABD’de Gözaltı

Posted by lahy 24/09/2006

Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro, New York’tan Venezuela’ya dönüş yapacağı sırada, tutuklandı. Havaalanındaki güvenlik görevlileri tarafından uçak bileti ve seyahat belgeleri elinden alınan Maduro’nun uzun bir süre sorgulandı. Ancak durumun açığa kavuşması üzerine ABD tarafı Maduro’dan özür diledi.

BM Genel Kurulu’na katılmak üzere geldiği New York’tan Venezuela’ya dönmek üzere John F. Kennedy Havaalanı’na geçen Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro’nun seyahat hakkı, güvenlik güçleri tarafından geçici bir süre elinden alnıdı. Seyahat belgeleri ve uçak biletine el konulan Maduro, uzun bir süre bir odada bekletildi ve sorgulandı. Venezuela Televizyonu ile telefon bağlantısı kuran Maduro, “Bir odada yaklaşık 1 saat 40 dakika tutuklu kaldım. Daha sonra BM Temsilcimiz Francisco Arias Cardenas’ın girişimleri oldu” şeklinde konuştu. Maduro, “Durumu ABD hükümetine haber verdim ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan’dan bu konu hakkında soruşturma başlatmasını istedim. ABD hükümetinden uluslararası haklara saygı göstermesini talep ediyorum” dedi. Bu arada Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, tutuklamanın 4 Şubat 1992 yılında Venezuela’da yaşanan darbede Maduro’nun isminin de yeralamsı sebebiyle gerçekleştirildiğinin iddia edildiğini ancak Maduro’nun söz konusu darbe ile bir ilgisinin bulunmadığını söyledi. Chavez, “Öyle görünüyor ki Maduro, 4 Şubat sebebiyle listeye alınmış durumda ancak onun bu olaylarla bir ilgisi yok” dedi.

Dışişleri Bakanı Maduro olayı anlatırken, “Görevlilere, dışişleri bakanı olduğumu söylediğimde, durum daha da kötüleşti, bana hakaret etmeye ve bağırmaya başladılar. Olay yerine gelen bir polis memuru, bizi tehdit etti” ifadelerini kullandı. Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Jose Vicente Rangel ise olayın, Chavez’in Çarşamba günü BM Genel Kurulu’nda ABD Başkanı hakkında söylemiş olduğu “şeytan” nitelendirmesi ile bağlantılı olduğunu öne sürerek, “Maduro’nun statüsündeki bir kişiye yönelik benzer bir uygulama ne görülmüş, ne de duyulmuştur. Bu Dışişleri Bakanı Maduro’ya bir saldırıdır” şeklinde konuşmuştu.

Olayın kamuoyuna yansıtılmasının ardından görevlilerin bilet ve seyahat belgelerini kendisine geri verdiğini söyleyen Maduro, daha sonra yaptığı basın açıklamasında, dövülmekle tehdit edildiklerini vurguladı. Olayın duyulması ile birlikte ilk olarak Latın Amerikalı üst düzey bir diplomat olan Thomas Shannon’dan bir telefon aldığını kaydeden Maduro, Shannon’un olay karşısında oldukça şaşırdığını ifade ettiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin olay yerine gelmelerinin ardından sorunun çözüme kavuşacağını düşündüğünü söyleyen Maduro, “Yetkililer geldiklerinde bacaklarımızı aralayıp, ellerimizi duvara yasladık ve polis üzerimizi aradı”, “BM Genel Sekreteri Kofi Annan, olayı incelemek üzere bir grup avukat görevlendirdi” dedi.

Maduro, olayı, uluslararası yasalara karşı bir saldırı niteliğinde ve utanç verici olarak tarif ederken, bu durumun Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in BM Genel Kurulu’nda ABD Başkanı George W. Bush hakkında “şeytan” ifadesini kullanması ile bağlantılı olduğunu öne sürdü. Bu arada ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Maduro’nun açıklamalarını yalanlayarak, bu yönde bir eylemin söz konusu olmadığını açıkladı. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı daha sonra yaptığı açıklama ile olayı doğruladı ve Maduro’dan özür diledi. (Sabah)

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gonzalo Gallegos, “Bakanlık Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro’ya yönelik olarak New York’taki John F. Kennedy Havaalanı’nda yaşanan olayı doğruluyor” diyerek, bakanlığın bu konu sebebiyle derinden üzüntü duyduğunu, başta Maduro olmak üzere Venezuela hükümetinden de özür dilendiğini dile getirdi.

Chavez Chomsky’yi diriltti

Chavez Chomsky'yi diriltti
77 yaşındaki ABD’li düşünür, “Chavez’in öldüğümü sanmasına alınmadım. Sayesinde 10 bin e-posta aldım” dedi. FOTOĞRAF: NEW YORK TIMES

Venezüella liderinin BM’de tavsiye ettiği Chomsky’nin ‘Hegemonya’ kitabı ABD’de en çok satan kitap oldu. Ek baskı yolda. Chavez’in ‘Rahmetliyle tanışamadığıma üzgünüm’ gafı üzerine, yazar ‘Hayattayım, görüşelim’ dedi

NEW YORK – BM Genel Kurulu açılışı Venezüella ve İran liderleri Hugo Chavez ve Mahmud Ahmedinecad’ın performanslarıyla ev sahibi Amerika’ya karşı festivale dönerken, bundan en kârlı çıkan, kürsüden Chavez’in herkese tavsiye ettiği ünlü düşünür Noam Chomsky’nin ‘Hegemony or Survival: America’s Quest for Global Dominance’ (Hegemonya ya da Hayatta Kalma: Amerika’nın Küresel Tahakküm Seferi) kitabı oldu. 301 sayfalık yapıt internetteki kitap satış siteleri Amazon’da bir, BN’de üç numaraya fırlarken, asıl rağbet Chavez’in “Öncelikle ABD’deki kardeşlerimizin okuması gerek” sözüne kulak veren Amerikalılardan geliyor.
Chavez’in basın toplantısında “Superman ya da Batman izleyeceğinize onun kitaplarını okuyun” dedikten sonra “Amerikan solunun ikonuyla ölümünden önce tanışamadığım için üzgünüm” gafını yapması ise, hâlâ hayatta ve 77 yaşında olan yazarın “Kendisiyle tanışmaktan çok memnun olurum” açıklamasına vesile oldu.

2003’ten beri 250 bin basılan kitabın 129 bini Chomsky’nin muhalifliğinin kanıksanması nedeniyle raflarda kalmıştı. ‘Chavez şov’dan beri kitabın peynir ekmek gibi satması üzerine yayımcı 25 bin ve üzeri yeniden baskıya gitmeyi kararlaştırdı. ABD’nin dört bir yanındaki kitapçılar da, son bir haftadaki satışın bir aylık satışın üç katına ulaştığını belirtiyor. Eski dostu Chomsky’nin siyonistlikten sıkı solculuğa dönmesini affetmeyen Harvard Üniversitesi hukuk prof. Alan M. Dershowitz ise kitabı alan kimsenin sonuna kadar okuyamayacağı iddiasında.

Gelgelelim emekli MIT profesörü Chomsky, Chavez’in konuşmasından beri aldığı 10 bin e-postayı okumakla meşgul. Chavez’in daha sonra New York’lulara hitabında Bush için “John Wayne gibi yürümeye çalışan alkolik ve hasta bir adam” demesini, Chomsky “Ben aynı haşin üslubu kullanmazdım. Ama kendisi dünyadaki pek çok kişinin görüşlerine tercüman. Öfkesi anlaşılır. Bush yönetimi Chavez’e darbeyi desteklemişti. Ya Venezüella ABD’de bir darbeyi destekleseydi? Bu şaka gibi mi gelirdi” diye değerlendiriyor. Ve ekliyor: “Chavez’in politikaları yapıcı. Halkının büyük desteğine sahip. Gözlemci onayını alan altı seçimi kazandı. Görüşürsek çok sevinirim.” (Radikal-Dış Haberler)

 
Reklamlar

Bir Yanıt to “Venezüellalı Bakana ABD’de Gözaltı”

  1. gezturkiye said

    teşekkür

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: