latin amerikan haber yorum

Duarte’ye Yeter Deniyor

Posted by lahy 26/09/2006

Prensa Latina: Paraguay’da Meclis üyeliği yapmış pek çok siyasetçi, şu anki Paraguay Devlet Başkanı Nicanor Duarte’nin yeniden seçilmemesi için bir manifesto hazırlamaya girişti.

Bu hafta içinde kamuoyuna sunulması beklenen manifestoda, 2003 yılında başkanlığa gelen Duarte’nin yeniden seçilmesini engelleyecek yasal değişiklik konusunda bilgi verilecek. Duarte, 2008 yılının Nisan ayında yapılması planlanan seçimlerde yeniden seçilebilmek için anayasada yeni bir düzenleme girişiminde bulunmuş, ancak muhaliflerin tepkisiyle karşılaşmıştı.

Ulusal Cumhuriyetçi Birlik-Kızıl Parti üyesi olan Duarte, Alfredo Storessner’in diktatörlük dönemi de dahil olmak üzere, 1947’den beri hükümette bulunuyor. 1954’ten 1989’a kadar iktidarda bulunan Stroessner de muhalefeti hiçe sayarak seçimlerle ilgili yeni düzenlemeler yapmış ve iktidarının devamını sağlamıştı.

Ulusal Anayasa Konseyi Başkanı Oscar Facundo Insfran, Diogenes Martinez, Bernardino Cano, Estanislao Llamas, Liberal Federico Callizo ve Ülke Dayanışması örgütünün oluşturduğu bir grup, kamuoyuna sunulacak olan bildiriye imzalarını atarak, başkanın beş yıl daha iktidarda kalmasını engelleme girişimine destek verdiklerini ifade ettiler.

Martinez bu bildiriyle halkı bilinçlendireceklerini ifade etti. Paraguay’da 1992’de kabul edilen bir yasa devlet başkanının yeniden seçilmesine izin veriliyor, ancak konuyla ilgili anayasal bir düzenleme mevcut değil. Yapılan anketlerde, bu tartışmalı durumdan ötürü Duarte’nin desteğinin azaldığı görülüyor. Anket sonuçlarına göre, yeniden seçilmesini destekleyenler yüzde 35,5 iken, karşı çıkanlar yüzde 50’ye ulaşıyor.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: