latin amerikan haber yorum

Morales’ten Medyaya Tepki

Posted by lahy 27/09/2006

Morales özel medya kurumlarının muhalif hareketlerle işbirliği yapmasını eleştirerek “Medya patronları ne derse desin, öncülüğünü yaptığımız hareket yenilmeyecek,” dedi.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Bolivya’da istikrarı bozmayı amaçlayan özel medya kurumlarını eleştirerek bu kurumları muhalif hareketlerle işbirliği yapmakla suçladı.

Ülkede yaşanan değişim sürecinin kendisi var olmasa da devam edeceğini söyleyen Morales, iktidara karşı çıkan medya patronlarının toprak reformundan olumsuz olarak etkilenen sermaye kesimleri olduğunu vurguladı.

“Medya patronları ne derse desin, öncülüğünü yaptığımız hareket yenilmeyecek” şeklinde konuşan Bolivya lideri, aralarında 30 kadar radyo ve televizyon kanalının bulunduğu bazı medya kurumlarının adını vererek bu kurumların muhalif medyanın aksine halkı eğitmeyi ve gerçeği anlatmayı amaçladığını da sözlerine ekledi. Morales, büyük medya’nın Anayasal Mahkeme, enerji özelleştirmesi süreçlerinde hükümeti yıpratmaya yönelik yayınlarından örnekler vererek Bolivya halkını bu düşmanca yayınlara karşı tepki göstermeye davet etti.

Bolivya Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia ise Anayasal Meclis’le ilgili anlaşmaya varmak üzere muhalefet liderlerine çağrı yaptı. Hükümet partisi Sosyalizme Doğru Hareketi ve çeşitli örgütlerin birlikte düzenlediği Toplum Zirvesi’nde sorunları masaya yatırmak amacıyla muhalefet partileriyle görüşmeyi amaçladıklarını belirten Garcia, medyanın eleştirilerinin aksine hükümetin uzlaşmaya yönelik tavrını yineledi. (SOL)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: