latin amerikan haber yorum

Lula Yine Tartışmadan Kaçındı

Posted by lahy 29/09/2006

Bu yılki seçim tartışmalarına katılmayan Başkan Luiz Inácio Lula da Silva dün akşam Globo TV’de düzenlenen tartışmaya da katılmadı.Seçimleri kazanması beklenen Lula tartışmya katılmayınca diğer iki başkan adayı boş bir sandalyeye hitap ederek konuştular.

Tartışmadan hemen sonra senatör Cristovam Buarque, Lula’nın tartışmaya katılmamasının seçmenler, diğer adaylar ve İşçi Partis(PT)’nin genç destekleyicilerine yapılmış bir saygısızlık olduğunu söyledi.

Lula niçin tartışmalara gelmiyor diye sorduktan sonra, ”çünkü söyleyeceği bir şey yok ve saklanıyor” diye soruyu cevapladı.

Buarque gibi diğer iki aday da- eski São Paulo valisi Geraldo Alckmin (PSDB) ve senatör Heloísa Helena (PSOL) – çeşitli kereler boş koltuğa hitap ederek eski ve yeni yolsuzluk skandalları için açıklama talep ettiler.

Heloísa Helena: ” Ben kendi evimde çocuklarıma hırsızlık yapmamayı öğretiyorum. Başkan’ın buraya gelerek evinde, partisinde ve hükümetinde bunun tersini nasıl yaptığını açıklamaması utanç vericidir.” dedi.

Helena, ayrıca ahlaki değerlere vurgu yaparak faiz oralarının düşürülmesinin daha fazla sosyal yatırım yapılmasını sağlayacağını söyledi.

Tutkulu bir şekilde konuşan Helena dinleyicilere ” Yolsuzluk, kibir ve politik korkaklık koltuğundan inerek burada Brezilya halkına cevap vermesi gerekir. Burada olmamasının bir nedenide benim yüzüme bakacak ahlaki bir otoritesinin olmamasıdır. Onun katlanılmaz baskı ve zülmünü yaşadım. Onun gibi Alagoas’ın iç kısımlarında fakir bir aile’nin çocuğu olarak düyaya geldim ancak onun yaptığı gibi geldiğim sınıfa ihanet etmedim” dedi.

Öte yandan Sao Paulo’da bir zamanlar çalıştığı fabrikayı ziyaret eden Lula seçim kampanyasını sona erdirdi.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: