latin amerikan haber yorum

Morales Hükümeti Koka Üreticilerini Uyuştucu Taciri Olmakla Suçluyor

Posted by lahy 02/10/2006

La Paz: – Geçtiğimiz Cuma günü neoliberal rejimlerin kullandığı dili kullanan yerli Morales hükümeti koka üreticilerini uyuşturucu tacirleri ile birlikte çalışmakla suçladı. Cuma günü Carrasco Ulusal parkında düzenlenen bir operasyonda iki köylü ölürken aralarında iki polisinde bulunduğu 10 kişi yaralandı.

Savunma Bakanı Wálker San Miguel ve Bakan Alicia Muñoz, bir basın toplantısı düzenleyerek Ordu’nun Cochabamba yakınlarında ki Chapare’ye girerek koka üreticileri tarafından alıkonulan 11 polis memurunu kurtaracaklarını söyledi. Saatler sonra, bu kişilerin pasif yollar kullanılarak özgürlüklerine kavuştukları bildirildi.

Başkan Morales bugüne kadar koka üreticilerin temsilcisi olarak bilindi. Ancak Bakan San Miguel koka üreticilerini ” uyuşturucu tacirleri ile çalışmakla”, ”polisleri tuzağa düşürmekle” ve ”yasak bölgelerde koka üretmekle” suçladı. Aynı suçlamalar, son yirmi yıl içinde ABD otoriteleri tarafından baskı altında tutulan neoliberal hükümetler tarafından defalarca yapıldı.

Bakan Muñoz askeri narkotik timler tarafından öldürülen iki kişinin ”koka üreticisi ” olmadığını iddia ederek, ” ölüm olaylarının nedeninin uyuşturcu tacirleri tarafından düzenlenen bir baskın olduğunu” söyledi.

Muñoz asker ve polislerin eylemlerini savunarak hükümetin uyuşturucu tacirleirne karşı savaşmaya kararlı olduğunu teyit etti.

Petrobras’ın eski avukatı ve ulusal havayolları firmasını soyan sanayicilerin avukatı Bakan San Miguel, Munoz’un sözlerine ilavaten, Ulusal Park Carrasco’nun uyuşturucu tacirleri tarafından işgal edilerek kullanıldığını iddia etti.

Morales’in Bakanları, ABD tarafından eğitilen ve son yirmi yıl içinde çiftçiler öldüren, kadınlara tecavüz eden, katliamlar düzenleyen, yerel toplumları soyan, Katolik kilisesi ve insan hakları örgütleri tarafından suçlanan anti narkotik birliklerin operasyonunu savundu.

Yıllar önce Morales, bir koka üreticisi iken anti narkotik birliklere bağlı sarhoş askerlerin bir çiftciyi canlı canlı yakması karşısında duyduğu güçsüzlüğü ve kızgınlığı dile getirmişti.

Bugün, Evo Morales’in bakanları bu birlikleri savunuyor ve koka üreticilerini “ uyuşturucu tacirleri” olmakla suçluyor.

Carrasco’da ki koka üreticilerinin sözcüsü Emilio Caero, suçlamaları red ederek “İki kaybımız var, bir kişi koma halinde Santa Cruz’a götürüldü. Acil bir durum var(…) Mandiola de Carrasco’da askeri birliklerle karşı karşıya geldik” dedi.

Kaynak: econoticiasbolivia

Prensa Latina’da bu konuda çıkan haber:

Bolivya’da Cuma günü bir grup yasa dışı koka üreticisi ile polis arasında çıkan çatışmada iki gösterici hayatını kaybetti. Başkent La Paz’ın 450 metre kuzeyindeki Chapare’de çıkan çatışmada kokain yapımını destekleyen silahlı göstericiler 11 polisi rehin alındı.

Savunma Bakanı Walker San Miguel, rehin alınan polislerin serbest bırakıldığını belirtti. San Miguel, bazı bölgelerde koka üretiminin yasa dışı olduğunu ve olayı uyuşturucu karşıtı yasayı ihlal eden göstericiler tarafından başlatılan planlı ve silahlı bir eylem olarak nitelendirdi.

Hükümet adına konuşan Alicia Munoz ise ölümlerden yasa dışı uyuşturucu kaçakçılarının sorumlu olduğunu vurguladı.

Chapare bölgesinde yaygın olan koka üretimi, Başkan Evo Morales tarafından da destek görmesine rağmen kokanın yasa dışı kokain üretiminde kullanılmasına karşı önlemler arttırılıyor. ABD’nin Bolivya’daki koka üretiminin yasa dışı amaçlarla yürütüldüğü iddialarına karşı Bolivya hükümeti kokanın geleneksel bitkileri olduğunu ve gıda ve tıp alanında önemli bir hammadde olduğunu savunuyor.

Bolivya ABD’nin koka üretiminin zor yoluyla tasfiye edilmesi önerisine karşıdüzenlenen ABD destekli operasyonlarda birçok koka üreticisi hayatını kaybetmişti. Chapare’de gerçekleşen olayların Morales döneminde koka üreticileri ve polis arasındaki ilk gerilim olduğu belirtiliyor. Savunma Bakanlığı sözcüsü Hilder Sejas, olayların bir daha tekrarlanmamasını umduklarını belirterek koka tartışmasının zor yoluyla değil görüş birliğiyle çözüleceğini ifade etti. çıkarak koka üretimini yasal sınırlar içine almaya çalışıyor. (SOL)

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: