latin amerikan haber yorum

Bolivya’da Muhalefet Kazan Kaldırıyor

Posted by lahy 05/10/2006

Bolivya’nın dört zengin eyaletinin siyasi temsilcileri, üçte ikiden az bir çoğunlukla kabul edildiği takdirde yeniden yazılmakta olan anayasayı tanımayacaklarını açıkladılar.Aynı zamanda merkezi hükümetten özerklik talebinde bulunan Santa Cruz, Tarija, Beni ve Pando eyaletleri temsilcileri iktidardaki MAS’ın (Sosyalizme Doğru Hareket) anayasal mecliste yasalara aykırı davrandığını iddia ettiler. Santa Cruz Bölgesel Özerklik Hareketi Sekreteri Carlos Dabdoud “yasa dışı ve gayrı meşru yollarla yapılmakta olan bir anayasaya riayet etmemeye karar verdik” şeklinde konuştu. Diğer eyaletlerin liderleri de salt çoğunlukla kabul edilen bir anayasaya meydan okuyacaklarını bildirdiler.

Geçtiğimiz Cuma günü “Anayasal Meclis yeni bir anayasa metni yazma ve yeni bir Bolivya devleti oluşturma konusunda mutlak yetkiye sahiptir.” şeklindeki ilk madde taslağı yüzde 65 çoğunlukla meclisten geçti. Bunun üzerine sağcı muhaliflerden gelen tepkilerle ilgili demeç veren Başkanlık Sözcüsü Alex Contreras “bu tür tehditlerin” meclis çalışmalarını başarısızlığa uğratma amacında olduğunu belirtti.

Morales hükümeti görevi devraldıktan bir süre sonra anayasayı yeniden yazacaklarını ve “İspanyol sömürgeciliğinin bir kalıntısı” olarak nitelendirdikleri devlet yapısını bütünüyle dönüştüreceklerini açıklamıştı. Bu amaçla kurulan ve bir yıl içerisinde yeni bir anayasa yazacak olan Anayasal Meclis’te 255 sandalyeden 134’ü MAS’ın elinde bulunuyor. Muhalefet anayasanın her maddesinin en az üçte iki çoğunluk tarafından kabul edilmesi gerektiğini savunurken, MAS ve müttefikleri sıradan maddelerin salt çoğunlukla geçmesini üçte iki çoğunluğun sadece kapsamlı maddeler ve nihai metin için gerekli olmasını savunuyorlar.

Morales daha önce “beyaz oligarklar” olarak adlandırdığı muhaliflerin ülkenin halkçı değerler temelinde yeniden kurulmasına karşı çıktıklarını belirtmişti. Muhalefetten gelen son açıklamalarla birlikte ülkedeki siyasi gerilimin daha da artması bekleniyor. (SOL)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: