latin amerikan haber yorum

FARC Rehineleri Vermeye Hazır

Posted by lahy 05/10/2006

Kolombiya’nın en büyük gerilla ordusu FARC, rehine ve tutuklu değişimi için, hükümetten iki belediyenin askerden arındırılmasının resmileştirilmesini istedi. Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin perşembe günü insani değişim için iki belediyenin askersizleştirileceği açıklamasından sonra FARC, konuya ilişkin ilk resmi açıklamasını yaptı. FARC’ın iki numaralı ismi Raul Reyes, Colprensa haber ajansına verdiği mülakatta, tutuklu gerillalar ile rehineler arasında değişimin bir an önce gerçekleşmesini istedi. Reyes, değişim için çok zaman kaybedildiğini belirterek, Devlet Başkanı Uribe’den ülkenin güneybatısındaki Florida ve Pradera belediyelerinden askerlerin geri çekilmesini resmileştirmesini istedi. Reyes ayrıca bu alanlarda yapılacak görüşmelerden önce gerillaların sözkonusu bölgede denetleme yapacağının altını çizdi. Reyes, ‘Şimdi alınan karar dört yıl önce alınmış olsaydı, bunca ölümden, ailelerin bunca acısından kaçınılabilirdi’ dedi. Kararın henüz teyit edilmediğini de belirten Reyes, ‘Bunun için hazırız diyoruz’ şeklinde konuştu. Raul Reyes, daha önce de insani değişim için Pradera ve Florida’nın askersizleştirilmesinin şart olduğunu defalarca açıklamıştı. Fransa, İsviçre ve İspanya görüşmeler için uluslararası kontrol altında bir bölgenin askersizleştirilmesi önerisinde bulunmuştu.

2002’den beri rehinler

Geçtiğimiz 24 Eylül Pazar günü FARC, Nisan 2002’den beri rehin aldığı 12 Kolombiyalı milletvekilinin 8 Ağustos’ta filme alınmış görüntülerini yaşadıklarına dair kanıt olarak yayınladı. 17 bin militanı ile ülkenin en büyük gerilla gücü olan FARC, dört yıldan beri devlet başkanı Alvaro Uribe ile kamuoyu ve medya yolu ile görüşmelerde bulunuyor. Uribe geçtiğimiz 28 Mayıs’ta yeniden devlet başkanlığına seçilmişti.

FARC, tutuklu bulunan 500 gerillasına karşılık 58 rehineyi teslim etmeyi öneriyor. Bunlar arasında 3 Amerikalı ve 23 Şubat 2002’te kaçırılan eski başkanlık seçimleri adayı 44 yaşındaki Ingrid Betancourt da bulunuyor. Uribe iktidara geldiğinde gerillalara karşı sertlik politikası yürüteceği sözünü vermişti. 40 yılı aşkındır süren sivil savaşta 2 bini aşkın kişi FARC tarafından rehin alındı. BOGOTA – ANF-Özgür Gündem

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: