latin amerikan haber yorum

Correa’nın Yükselişi

Posted by lahy 07/10/2006

Ekvador’da 15 Ekim’de yapılacak başkanlık seçimleri için adaylar Perşembe günü son kez bir araya gelip iktidara geldiklerinde yürütecekleri programları tartışacak ve sorulara cevap verecek.

Seçim çalışmaları devam ederken ABD kaynaklı haberlerde, seçim yarışını önde sürdüren başkan adayı Rafael Correa hakkında yorumlara yer vermeye devam ediyor. En son Miami Herald gazetesinde çıkan bir haberde Correa’nın da “dışlananlar” eksenine katılacağına kesin gözüyle bakıldığı belirtildi. Ekvador’un dış borç ödemesi, dolara endekslenmiş ekonomisi ve ABD ile olan serbest ticaret görüşmelerine karşı bir duruş sergilemesinin bu ülkeyi, Venezuela, Küba, Bolivya ve Arjantin hattına çekeceğinden dem vuruluyor. Ancak Correa’nın seçilmesi durumunda uyuşturucu kaçakçılığı için ABD ile dirsek temasında bulunan sınır komşusu Kolombiya ile sıkıntı yaşayacağından da bahsediliyor. Correa’nın bir ay içerisinde rakiplerine yüzde 10 fark atarak seçim anketlerinde birinci sıraya yerleşmesi, nüfusun yüzde 45’inin fakirlik sınırının altında yaşadığı ülkede, halkın iktidardaki politikacıları suçlamasına bağlanıyor.

Correa’nın popülaritesinin halkın bilinçsizce suçlu aramasından kaynaklandığı iddia edilirken, Chavez’le işbirliği içinde olduğunu açık bir şekilde ifade etmesi halk tarafından olumlu karşılanıyor. Chavez, BM konuşmasında ABD başkanı Bush’u “şeytan” olarak tanımladığında Correa, “Bu tanımı Bush’a yakıştırmakla şeytana hakaret etmiş oluruz,” demiş ve Chavez’e olan desteğini vurgulamıştı. Bunun üzerine Ekvador’da ABD karşıtı grafitiler ve Sam Amca’ya nefret kusan duvar afişleri artmış, ABD elçiliği protestocuların tek hedefi haline gelmişti.

23 yaşındaki muhasebe öğrencisi Marco Benitez, “Chavez’i gerçekten seviyorum, çünkü ABD emperyalizmine karşı koyabilen tek lider o,” diyor. Meksika ve Peru seçimlerinde Chavez’in solculara destek vermesinin onlara uğursuzluk getirdiği söylentisine inat, Ekvador halkı, ABD’nin petrol şirketlerinin ülkelerinin kaynaklarını sömürdüğüne inanıyor. Latin Amerika Sosyal Bilimler Kuruluşu’nda sosyoloji profesörü olan Felipe Burbano da “Son iki yıl içinde ABD karşıtı mesajlar ve ulusal tavır oldukça başarılı olmuştur. Ekvadorlular da Chavez gibi karizmatik bir lideri seviyorlar,” değerlendirmesinde bulundu.

Son anket sonuçlarına göre Correa kendisini takip eden merkez soldan aday Leon Roldos’un yüzde 10’luk bir farkla önünde bulunuyor.

Ekvador Başkan Adayı Rafael Correa ile Mülakat 23 Eylül 2006

Ekvador Seçimleri Yaklaşıyor 23 Eylül 2006

Ekvador’da Seçim Kampanyaları Başladı July 18th, 2006

Sosyal Hareketler Ekvador Politikasında Karar Verici Jacqueline Villagómez

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: