latin amerikan haber yorum

Meksika Sınırına Duvar Yasalaştı

Posted by lahy 07/10/2006

WASHINGTON – ABD’nin, Meksika sınırında yasadışı göçü önlemek amacıyla yüzlerce mil uzunluğunda duvar inşa etmesini öngören yasa tasarısının Başkan George Bush tarafından onaylandığı bildirildi. Cumhuriyetçilerin, 7 Kasım’da yapılacak Kongre seçimleri öncesinde yürürlüğe sokmak istediği bu yasa uyarınca, sınırdaki duvar ve diğer bariyerler için yaklaşık 1,2 milyar dolar harcanacak. Bu para, 11 Eylül saldırılarından sonra hazırlanan iç güvenlik programları için ayrılan 33,8 milyar dolarlık paketten sağlanacak.

Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox, birkaç aydır ABD’ye yaptığı ziyaretlerle göçmen sorununu çözmeyi hedeflerken, ABD’nin Meksika sınırına duvar örülmesi kararını onaylamış ve bu kararından dolayı tepki almıştı.

Çarşamba günü Meksika hükümeti, yaptığı açıklamayla ABD’nin duvar örme projesinin BM’ye kadar yansıtılabileceğini dile getirdi. Meksika Dışişleri Bakanı Luis Ernesto Derbez, 1.125 km’lik duvarın bir saldırı niteliği taşıdığını ifade etti. Bu durumun uluslararası bir platformda değerlendirilebileceğini de vurgulayan bakan “Yasal olarak ne gerekiyorsa zorlayacağız,” ifadesinde bulundu. Duvarın ikili ilişkileri zedeleyeceğini ve hükümet olarak bunu iyi komşuluk ilişkilerine bir hakaret olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

Kısa bir zaman sonra başkanlık koltuğuna oturacak olan Felipe Calderon da duvarın yasadışı göçü engelleyemeyeceğini iddia ederken, Fox’un sözcüsü Ruben Aguilar ABD’nin bu duvarı bitirmek için yeterli kaynak bulamayacağını söyledi.

Duvarın örülmesi için kabul edilen yasada yapım için 1,2 milyar dolarlık bir bütçe ayrılmışken 1 Ekim’de San Diego bölgesinde yapılan 23 km’lik duvarın maliyetinin 126,5 milyon doları bulduğu bildirildi. (Özgür Gündem,SOL)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: