latin amerikan haber yorum

La Paz Madencilerin Yürüyüşü ve Taşımacıların Grevi İle Sarsıldı

Posted by lahy 11/10/2006

La Paz: Salı günü, başkent La Paz, COB üyesi madencilerin yürüyüşü, öğretmenlerin grevi ve şehirde faaliyetlerini süresiz olarak durdurduklarını açıklayan otobüs  şöförlerinin eylemleri ile sarsıldı.

Morales hükümeti eylemleri hükümeti destabilize etmek için atılan adımlar olarak niteledi ve şehirde ulaşımı sağlaması için askeri birlikleri kullandı.

Yüzlerce madenci Bolivya İşçi Federasyonu Merkez (COB) ‘in düzenlediği bir yürüyüş ile başkentte gelerek hükümeti protesto etti. Yürüyüş sırasında, yol kenarlarınnda toplanarak ”Evo, Evo” diye bağıran ve madencilere hakaret eden MAS taraftarlarının provokasyonlarına rağmen bir olay çıkmadı. Ancak, La Paz’da şöförler ve yolcular araısnda yer yer olaylar çıktı.

Belediye Başkan’nının güzergahlarını değiştirmesi ve protesto eden kamu taşımaçılığı yapan araçların sahipleir süresiz olarak greve gittikleirni açıklayıp ana yolları trafiğe kapatınca La Paz’da hayatı felç etti.

Hükümet Belediye başkanını desteklediklerini açıklayarak askeri birlikleri şehre yolladı, askeri araçlar kamu taşımacılığı yaptı.

Öte yandan Ulusal Taşımacılar Birliği üyeleri yasadışı araçlera af çıkarılmasını protesto için açlık grevine başladı.

COB Bolivya madencilik Korporasyonu Comibol’un yeniden insasını, Huanuni madenlerine güvenlik güçlerinin sevkini ve 17 madencinin ölümünün açıklığa kavuşturulmasını talep ediyor.

Öte yandan MAS taraftarı koka üreticileri bir açıklama yaparak Morales’i desteklemek için La Paz’a yürüyeceklerini açıkladı.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: