latin amerikan haber yorum

Oaxaca’da Kritik Durum

Posted by lahy 22/10/2006

Öğretmenler Sendikası’nın öğretmenlerin bir bölümünün baskısı altında greve son vermeyi kabul etmesinin ardından SNTE sendika’nın radikal üyeleri greve son vermeyi red etti.

Oaxaca halk meclisi (APPO) olağanüstü hal ilan ederek Felipe Calderon’un başkanlık görevine başlayacağı 1 Aralık tarihin de sivil direniş çağrısında bulundu.

Cuma günü’nün ilk saatlerinden itibaren APPO radyo istasyonları vasıtası ile ulusal direniş eylemleri sürdürmeye çağırarark, mevcut hükümetin Meksika’lıların isteklerine yanıt vermediğini söyledi. Oaxaca ayaklanmasının bu nedenle meydana geldiğini belirten radyo, Senato’nun Vali Ruiz’i görevden almayı red etmesini kınadı.

Oaxaca APPO sözcüsü Florentino Lopez, hareketlerinin ” bütün ülke çapında mobilizasyonu sağlamasının gerektiği ” yeni bir aşamaya girdiğini söyledi.

Öte yandan sendika lideri Enrique ‘nin bu hafta sonu sınıflara geri dönüş tarihine karar vereceklerini açıklaması radikal öğretmenler ve APPO üyeleri arasında büyük tepki yarattı. Muhalif öğretmneler, sendikann 23, 25 ve 30 Ekim tarihleirnde greve son vermeyi oylamaya koyduğunu ancak grevi sürdürmeyi oylamadığını belirtiyor.

APPO sözcülerinden Flavio Sosa, Öğretmenler sendikası (SNTE) ile iyi ilişkiler içinde olduklarını ve sendikanın kararlarına saygı duyduklarını söyledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: