latin amerikan haber yorum

Oaxaca Halk Meclisi’nin Yeni Talepleri

Posted by lahy 27/10/2006

Prensa Latina Oaxaca Halkı Genel Meclisi (APPO), Çarşamba günü siyasi isteklerini belirten yeni bir çağrıda bulundu. 1 Aralık’ta barışçıl bir ayaklanma başlatacaklarını bildiren Meclis, “Si Ulises no se va, Calderon no pasara” (Ulises gitmezse, Calderon iktidara gelemez) sloganını kullandı.

Meclis, yeni seçilen başkan Felipe Calderon’un göreve resmen başlayacağı 1 Aralık tarihinin, kendileri için de ayaklanmaya başlama tarihi olduğunu belirtti. Meclis aynı zamanda yerel eğitim sendikalarıyla öğretmenlerin okula dönüp dönmeyeceğini gündemine aldı.

APPO eyalet başkanı Ulises Ruiz’e istifa etmesi için 72 saat tanıyan meclis, aksi takdirde eyalet olarak greve gideceklerini ve Cuma günü yol kapama eyleminde bulunacaklarını bildirdi. Ayrıca toplumsal örgütlerin protesto eylemlerine devam edeceği, öğretmenler akademik yılda eğitime başlasalar bile oturma eylemi ile barikat kurma eylemlerine son vermeyecekleri ifade edildi.

APPO’nun yeni talepleri arasında yerel hükümetin direniş sırasında işlediği suçlar ve öldürme olayları için kovuşturma istenmesi yer aldı. Polis denetim bölümü, geçen hafta senatodan çıkan Oaxaca iktidarının bertaraf edilmesinin reddi kararını tekrar gözden geçireceğini bildirdi.

Bu arada yerel yönetim, öğretmenlerin okullarına dönmemesi durumunda, federal güvenlik güçlerini kullanarak Oaxaca’daki düzeni yeniden sağlamak için bir operasyon düzenleyeceği uyarısında bulundu.(SOL)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: