latin amerikan haber yorum

Federal Polis Oaxaca’da

Posted by lahy 30/10/2006


Oaxaca sorunu başladığından beri en şiddetli krizin yaşanması üzerine Meksika Başkanı Vincente Fox, federal polisin huzuru sağlamasını, bölgede barış ve düzenin tesis edilmesini istedi.

DIŞ HABERLER Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox Cumartesi günü Oaxaca’da büyüyen olayları durdurması için federal polisi bölgeye göndereceğini duyurdu.

Eyaletin yöneticisinin istifa etmesi için beş aydır devam eden protestonun bir parçası olarak Cuma günü çatışmalar yaşandı.

Oaxaca eyaletine federal polisin gönderilmesi kararı alındıktan sonra Oaxaca Halk Örgütü’nün destekçileri Cumartesi günü bir anayolu kapatarak kararı protesto etti.
Cuma günü Oaxaca yöneticisi Ulises Ruiz’in istifasını talep eden protestocular tarafından kurulan barikatı kaldırmaya çalışan silahlı adamlarla protestocular arasında çıkan çatışmada ABD’li bir gazeteci olan Bradley Roland Will ve öğretmen Emilio Alonso Fabian vuruldu.
Oaxaca’daki çatışma başladığından beri en şiddetli krizle yüzleşen Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox’un güvenliği sağlaması, barışı yeniden kurması ve bu eyalete hakim olması için Cumartesi günü federal kuvvetleri çağırma kararı büyük tepki topladı. Cuma günü olan olaylara cevap olarak Meksika yüksek rütbelileri ülkenin başkentinde konuşlanan federal kuvvetlerin hareketlenmesi için çağrı yaptı.

Silahlı adamlar Meksika polisinden

El Universal gazetesi protestoculara saldıran ve insanların ölümüne neden olan silahlı adamların polis gücünden olduğunu iddia ederek, ateş eden adamları teşhis eden fotoğraflar yayınladı. Protestocular yöneticiyi onlara karşı silahlı adamlar göndermekle suçladı.
Fox, dört kişinin ölümüne ve 23 yaralıya neden olan beş aylık çatışma ve protestonun en büyüğü olan Cuma günkü olayların sonucunda, başkentte ve birçok belediyede şiddetin arttığını iddia ederek bu kararı aldığını söyledi. Silahlı adamların saldırısı sonucunda ölülerin yaşanması ve bu olayın hemen ardından federal polisin bölgeye gönderilmesi silahlı adamların Meksika polisinden olduğu iddialarını güçlendirdi. Başkan Fox federal güçleri bölgeye göndermek istediğini daha önce de söylemişti.
Devlet başkanlığı kaynakları Fox’un daha önce krizle mücadele etmek için acil bir planı değerlendirmek üzere Cuma gecesi Los Pinos’ta Güvenlik Kabinesi’nden üyelerle buluştuğunu bildirdi.
Devlet Başkanlığı, Federal alandan 248.54 mil uzakta olan bölgeye Önleyici Federal Kuvvetleri göndererek karmaşaya çözüm bulunmasına Eylem Planı’nın hız vereceği yorumunu yaptı. Önleyici Federal Kuvvetlerden kaç kişinin bölgeye gönderileceği henüz belli değilken, Öğretmenler Sendikası lideri yaklaşık dört bin kişi gönderildiğine inandıklarını söyledi(SOL).


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: